Absolventi na trhu práce: převažují pro nebo proti?

4.7.2018

Absolventi na trhu práce: převažují pro nebo proti?

Absolventi jsou na jednu stranu velice žádaní, na straně druhé však nedisponují takovými předpoklady, které by byly pro jejich budoucí povolání potřeba. Přesto mají absolventi mnoho pracovních příležitostí, a to díky a nesmírně nízké nezaměstnanosti.

 Analýza vzdělávacího institutu ELAI zjistila, že je častým jevem, že absolventi nejsou v mnohých případech dostatečně připraveni na vstup na trh práce. Insitut se snažil především zjistit, co personalisté shledávají u absolventů všeobecně za nedostatečné. Ačkoliv ještě nedávno byli absolventi považováni za ztracenou generaci, dnes se situace značně změnila a zaměstnavatelé z nouze rádi zaměstnávají i tuto generaci. Hlavním důvodem je přitom pokles nezaměstnanosti a s ním spojené snížené nároky na nově příchozí zaměstnance.

 Firmy si totiž uvědomují nutnost nabírání nových pracovních sil a to i v případě, že nejsou tak kvalitní a kvalifikované, jak by bylo potřeba. Přesto je jejich pozitivem, že dokážou přinést do firmy úplně nové světlo, zhodnotit celou situaci jinak, než současní zaměstnanci a pak svým často kladným očekáváním posunout firmu zase o něco dále. Některé zdroje je však vidí jako méně trpělivé, neschopné dostát svým cílům a závazkům nebo třeba málo loajální. A to může být značný problém, zejména pak ve smyslu fluktuace pracovníků.

 Z reálného pohledu jsou však největším problémem chybějící praktické zkušenosti absolventů. Proto se často stává, že začínají na místech, které by jinak byly určeny studentům s maturitou. Absolventi vysokých škol však často na těchto pozicích začínají a nabírají praktické zkušenosti. Díky této zkušenosti mohou teprve nastoupit do práce, která je pro ně určená.

 Mladým lidem současně chybí schopnost správné komunikace nebo třeba nemají potřebné informace a zdroje o trhu práce. Dokonce jim mohou chybět potřebné dovednosti. Největším problémem je však podle mnoha personalistů a zaměstnavatelů problém aplikovat teorii do praxe, naopak znalostí mají prý mladí lidé a zejména absolventi dostatek.

 Mladým absolventům je proto doporučováno naučit se kritickému myšlení, nesutálému se učení novým věcem, zapojování se do týmových prací a také dokázat převzít zodpovědnost.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury