Bezpečnost a ochrana při práci na prvním místě

22.10.2018

Bezpečnost a ochrana při práci na prvním místě

Vývoj technologie jde kupředu, znatelně se mění pracovní místa a struktura celého trhu práce, pouze oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci zůstává zcela nedotčená. Právě toho si povšimnulo také ministerstvo práce a sociálních věcí a nyní má v plánu zvýšit bezpečnost a ochranu zdraví při práci.

Ministerstvo již připravilo návrh zákona o bezpečnosti provozu vyhrazených technických zařízení, přičemž je hlavním cílem této úpravy zvýšit bezpečnost a ochranu při práci zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných.

Organizátoři přitom uvádějí, že k zásahu do této oblasti nedošlo už více než čtyřicet let a vše se tak řídí již překonanými předpisy.Odborný náměstek resortu Jiří Vaňásek konstatuje: „Musíme zakotvit bezpečnost a ochranu při práci způsobem, který odpovídá v současnosti užívaným technologiím. Zákon je velmi komplexní, upravuje bezpečnost při provozu elektrických, plynových, zdvihových a tlakových zařízení. Tedy od použití rychlovarné konvice, až po obsluhu bioplynové stanice. Zákon zajistí větší bezpečnost obecně, nižší úrazovost a méně smrtelných úrazů, předchází škodě na majetku i ničení životního prostředí.“

Návrh současně obsahuje úpravu odborných způsobilostí osob, které s technickými zařízeními pracují a návrh má současně za úkol snížit administrativní zátěž některých subjektů. Samozřejmostí je také rozdělení kompetencí mezi orgány kontrolními a dozorovými.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury