Brexit: Co na to trh práce?

18.3.2019

Brexit: Co na to trh práce?

Odchod Spojeného království z Evropské unie by měl mnoho dopadů a nejenom na celou ekonomiku a fungování světových trhů, ale také na trh práce. Zejména pak by tuto změnu pocítili britští občané v České republice a celá situace by se dotkla sociálního zabezpečení osob migrujících mezi Českou republikou a Spojeným královstvím.

Ať už UK z EU vystoupí nebo ne, ministerstvo práce a sociálních věcí je již nyní připraveno. Příhodně zmiňuje, že: „V současné době stále není jisté, zda Spojené království (UK) opustí EU na základě uzavření výstupové dohody, či bez ní. Ať tak či onak, ČR je připravena zachovat práva dotčených občanů.“ Česká republika zejména poskytne těmto lidem možnost ve své činnosti dále pokračovat a na území setrvat. „Konkrétně dočasně zajistí, aby občané UK mohli setrvat na území ČR a pokračovat ve výkonu zaměstnání.“ Uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí.

Již v této chvíli poskytuje Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR těmto lidem cenné informace. „Občané UK se vystoupením své země z EU stanou tzv. občany třetích zemí. Doporučuje se proto těm, kteří budou splňovat podmínky pro získání trvalého pobytu v ČR, aby si o něj požádali. Získáním trvalého pobytu v ČR získají občané UK srovnatelné postavení s občany ČR, konkrétně co se týče postavení na trhu práce a v oblasti sociálních nároků rezidenční povahy.“

Ministerstvo práce uvádí, že se změna dotkne také oblasti sociálního zabezpečení, tedy zdravotního a nemocenského pojištění, také bude mít vliv na důchodové pojištění a ovlivní také dávky v nezaměstnanosti či dávky státní sociální podpory. Dotkne se i příspěvku na péči a dávky hmotné nouze.

Je tedy patrné, že Brexit zamíchá kartami na mnoha územích, které téměř ani nemají s touto situací co dočinění. Přestože ani není jisté, jakým způsobem se bude věc dále zaobírat, Britové již nyní mohou očekávat od České republiky jistou podporu.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury