Do práce nebo jako OSVČ? Podnikatelů bude brzy milion!

8.8.2017

Do práce nebo jako OSVČ? Podnikatelů bude brzy milion!

Lidé často zvažují, zdali je dobré chodit do práce a zabezpečit si tak stabilní příjem nebo je lepší pracovat takzvaně na sebe a být svým pánem, ovšem to vše za cenu poněkud nejistého příjmu.

Někdo dokonce říká, že nejlepší je kombinace obojího a tito zaměstnanci pak obvykle vykonávají vedlejší samostatnou výdělečnou činnost současně se svým zaměstnáním. O tom, že i o podnikání na hlavní činnost není rozhodně žádných pochyb svědčí statistika České správy sociálního zabezpečení. Konkrétně na konci června evidovala Česká správa sociálního zabezpečení na 992 tisíc osob samostatně výdělečné činných.

Takové číslo je vyšší než ve stejné období minulého roku, a to přesně o 1 400 osob. K rapidnímu nárůstu však došlo v případě osob, které provozují vedlejší živnost, a naopak těch na hlavní činnost mírně ubylo.

Současně platí, že nejvíce osob samostatně výdělečně činných se nachází v hlavním městě Praha, Středočeském a Jihomoravském kraji. Naopak nejméně se jich nachází v kraji Karlovarském.

Výhody a nevýhody OSVČ

Mezi hlavní výhody patří, jak bylo již v úvodu zmíněno, možnost si naplánovat svůj čas na práci a čas pro osobní potřeby, vydělávání přímo na sebe, bez jakýchkoliv dalších mezičlánků, možnost vydělat si peněz, kolik potřebujete a kolik jste za měsíc schopni stihnout práce a v neposlední míře i možnost podnikat případně z domova nebo spojit OSVČ S mateřskou či rodičovskou dovolenou.

Mezi nevýhody patří určitě nulová dovolená, tedy dovolenou si udělat můžete, ale těžko vám ji někdo proplatí, zcela nejisté výdělky a nízká jistota proplacení faktur. Dále počítejte s tím, že je třeba znát také oblast účetnictví a daní, protože pravidelně budete vykazovat zisky a ztráty a v neposlední řadě může dojít k situaci, kdy váš volný a pracovní čas začne splývat.

Výhody a nevýhody zaměstnanců

Zaměstnanci mají tu výhodu, že se v podstatě o nic nemusejí starat, pouze o svoji práci, za kterou mají jistou odměnu. Veškeré odvody jim hlídají zaměstnavatelé a jejich povinností je pouze chodit v určitou dobu do práce a pro zaměstnavatele vykonávat předem danou aktivitu. Jestliže se však firmě daří, nemusí se to zaměstnance přímo dotknout a na své výplatní pásce tuto skutečnost nemusí vůbec pocítit, na rozdíl od OSVČ, který má svůj osud pevně ve svých rukou.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury