Do práce nebo na neschopenku? …proplácet se budou i první tři dny nemoci

5.11.2018

Do práce nebo na neschopenku? …proplácet se budou i první tři dny nemoci

Ještě nedávno lidé zvažovali, zdali jít nemocní do práce nebo se raději připravit o tři dny platu a zůstat doma. Většina zaměstnanců se však rozhodla pro první možnost. Takovou situaci lze nazvat jako určitý paradox. Každý zaměstnanec odvádí patřičné dávky, a přesto nemá nárok na výplatu ani jinou náhradu v prvních třech dnech nemoci. Takové podmínky by se dokonce dali nazvat jako určitý výsměch zaměstnancům. Naštěstí se situace pomalu otáčí k lepšímu.

Dle nejnovějších informací by se totiž nemocenská měla začít vyplácet již od prvního dne nemoci. Tím by mělo dojít ke zrušení karenční doby. Pracovníci by měli ve třech prvních dnech nemoci dostávat 60 procent denního vyměřovacího základu. Poslanci, kteří hlasovali pro zrušení této karenční doby, jsou přesvědčeni, že lidé by měly být placeni i v těchto prvních dnech nemoci.

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí, je přesvědčena, že tímto krokem zvítězil zdravý rozum, protože zdraví lze považovat za určitou hodnotu. Dokonce lze říci, že lidé se kvůli starému zákonnému opatření dokonce báli onemocnět. Někteří dotázaní z řad poslanců dokonce označili taková zákonná opatření za zcela nespravedlivé trestání lidí za onemocnění. Lze dokonce i konstatovat, že karenční doba dnes už rozhodně není na místě.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury