Do práce s nadšením: pracovní úvazky se přizpůsobí potřebám zaměstnanců

12.2.2019

Do práce s nadšením: pracovní úvazky se přizpůsobí potřebám zaměstnanců

Zkrácené pracovní úvazky jsou v České republice vážným problémem. Mnozí zaměstnanci by o ně měli zájem, ovšem zaměstnavatelé je nabízejí jen velice neradi. Přitom by je přivítaly zejména maminky na mateřské dovolené, či rodiče s malými dětmi. Mohlo by se jednat také o dobré řešení pro lidi před důchodovým věkem nebo třeba studenty.

V zahraničí jsou přitom zkrácené pracovní úvazky zcela běžnou záležitostí. Pouze Česká republika není schopná takové zaměstnávání plně využívat. Ovšem dle prognóz na zaměstnávání v roce 2019 je relativně velká šance, že pracovní úvazky budou pro mnohé zaměstnance více flexibilní. Důvodem je například to, že nezaměstnanost je tak nízko, že už nemá kam klesat a zaměstnavatelé jsou ochotni slevit ze svých podmínek jenom proto, aby měli dostatek zaměstnanců. Díky flexibilnějším pracovním úvazkům je totiž možné zaměstnat také skupiny obyvatel, které by na plný úvazek pracovat nešly. Je řeč o studentech, rodičích na rodičovské dovolené či lidí pobírající starobní nebo invalidní důchod.

Tyto inovace, lépe řečeno, krácení pracovních úvazků lze očekávat tam, kde to dovoluje pracovní prostředí a samotná povaha práce. Dojde tak ke vzniku pružných modelů spolupráce a úvazky budou nejenom zkráceny, ale také budou chápány velice netradičně.

Změny se budou týkat zejména generace takzvaných mileniálů. Právě ti totiž vyžadují změnu pracovních podmínek. Kromě toho, že chtějí pracovat nejlépe z domova, vyžadují také zkrácené pracovní úvazky a takzvané projektovou spolupráci nebo přímo crowdsourcing. To by mělo přinést také volnější pracovní prostředí s lepší atmosférou. Právě to společně s flexibilním pracovním úvazkem bude znamenat jistou konkurenční výhodu pro firmy, které to dokážou nabídnout. Pouze tak se může stát zaměstnavatel pro generaci mileniálů atraktivní a vyhledávaný.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury