Firmy v Tokiu: práce pro roboty je dostatek

8.2.2019

Firmy v Tokiu: práce pro roboty je dostatek

Nedostatek pracovních sil není pouze problémem České republiky, ale jde o nedostatek, který stíhá i další části naší zeměkoule. Důkazem jsou například tokijské firmy, které nabírají roboty. Práce robotů neboli automatizace je však řešením nedostatku zaměstnanců i pro mnohé další státy. Právě proto se každoročně koná akce zvaná Robotex.

Letošní ročník festivalu Robotex 2019 se opět uskuteční jako soutěž robotů. Robotex probíhá už roku 2001 a stává pro mnohé státy čím dál tím zajímavější. Festivaly zvané Robotex se v současné době konají v celkem 11 zemích a na pěti kontinentech. Robotex obsahuje soutěže, konference, výstavy, součástí jsou také workshopy a mnohé další aktivity.

Pokud je řeč o robotech, pak je třeba zmínit zejména Tokio, to má totiž dokonce v plánu Olympijské hry v roce 2020 nést ve znamení technologií. V Tokiu roboti už nyní pracují na různých pracovních pozicích a co je důležité, že si toho člověk nemusí ani povšimnout, že je obsloužen některým z robotů. Pracují například na postech zákaznického centra. Poslední typ robota v Japonsku vypadá úplně jako člověk, konkrétně žena, oblečená v klasickém kimonu. Důležitější je však to, že její pohyby jsou řízeny 30 krát za sekundu a tím připomíná skutečnou ženu, člověka. Pohání ji 42 motorů a je vyrobena ze silikonů a trochu vypadá jako vosková figurína.

Tato unikátní asistentka je schopná komunikace znakovou řečí a zejména pak mluvenou japonštinou. Do budoucna ji organizátoři plánují naučit také čínsky. Prozatím jde o velice žádané roboty. Je tedy pouze otázkou času, kdy roboti začnou pracovat také v České republice. Není pochybností o tom, že by zde nenašli pracovní uplatnění. Naopak by je zaměstnavatelé jistě rádi ve své firmě uvítali. Můžeme však pouze doufat, že brzy nezačnou nahrazovat také lidské pracovníky, protože pak by se mohlo stát, že by opět nastal přebytek pracovních sil.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury