Jak rostly mzdy a platy? Nejrychleji rostly platy řidičům, nejpomaleji státním úředníkům

10.4.2018

Jak rostly mzdy a platy? Nejrychleji rostly platy řidičům, nejpomaleji státním úředníkům

Mnoho zdrojů uvádí, že platy zaměstnanců rostou. Ovšem nemusí to být pravdivá informace pro všechna povolání. Dokonce zatímco platy některých zaměstnanců rostou rychleji, jiní zaměstnanci takový nárůst pocítit vůbec nemusí. Důvodem je fakt, že platy zaměstnanců rostou rozdílnou rychlostí. Pojďte se s námi podívat, jak rostly mzdy a platy u vybraných povolání a jak se tyto mzdy od roku 2016 změnily.

Následující hodnoty vykazují růst mezd v oblasti výpočtu mediánu a ukázalo se, že nejvyšší nárůst oproti roku 2016 zaznamenali řidiči autobusů, a to o celých 16, 06 %, čímž se dostaly na úroveň mediánu nad 31 000 Kč v roce 2017. Značný mzdový přírůstek za odvedenou práci zaznamenali také číšníci a servírky, kteří však bohužel stále zaznamenávají medián na úrovni zhruba 13 000 korun za měsíc práce. Výrazný růst mezd platil také pro řidiče tahačů, kteří si polepšili o 13, 52 % a dostali se tak na medián ve výši 18 363 Kč.

Medián se zvýšil také zdravotním sestrám bez specializace, které si za práci  vydělají více než 35 000 Kč v mediánu a současně tak došlo k navýšení o téměř 12 %.

Naopak menší nárůst oproti uvedeným pracovním pozicím zaznamenaly pozice jako kuchaři, prodavači či dělníci ve výrobě, přesto byl však růst jejich medián mzdy zvýšený téměř o deset procent. Nejmenší nárůst se týkal učitelů na středních školách nebo třeba státních úředníků, zde byl růst necelých 5, 5 %.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury