Ministerstvo práce navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku

8.10.2018

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení rodičovského příspěvku

Mnohým mladým lidem se nechce odcházet z práce na rodičovskou dovolenou. Důvodem je zejména možné snížení životní úrovně. Příkladem je třeba příliš nízký příspěvek při rodičovské dovolené, který je v současné době roven 220 000 korun při čerpání na půl roku až do čtyř let věku dítěte.

Tato částka je vzhledem ke každoroční inflaci skutečně příliš nízká a dalo by se konstatovat, že dokonce ani rodině stačit nemůže, proto nová ministryně práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení této částky. Tématice by se mělo ministertvo práce a sociálních věcí věnovat již od 1. července příštího roku.

Konkrétně by se mělo jednat o zvýšení rodičovského příspěvku na dítě do čtyř let věku dítěte a místo stávajících 220 000 korun českých by rodiče měli obdržet 260 000 korun. V případě dvojčat a vícerčat by se pak částka měa zvýšit ze současných 330 000 korun na 390 tisíc korun.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová říká, že „Tento příspěvek se poskytuje v nezměněné výši již několik let. V současné době nejvíce rodičů pobírá měsíčně šest až osm tisíc korun, což je cca tříletá varianta. A to mi přijde při dnešních cenách a rodinných nákladech, například i na školku či dětskou skupinu, velmi málo. Chceme zlepšit životní úroveň všem rodinám, které pečují o malé děti.“

Současně se rodičovský příspěvek považuje za náhradu mzdy a proto je třeba, aby se s jejím růstem také někam dále vyvíjel a především navyšoval. Růst rodičovského příspěvku se stal již předmětem připomínkového řízení a současně se předpokládá výrazný růst výdajů ze státního rozpočtu a to nejdříve o 3, 6 miliard korun a následně pak o téměř 5 miliardy korun,

Díky tomuto opatření by se měli lidé lépe dokázat rozhodovat mezi pracovním a profesním životem a současně by jim takové navýšení mohlo pomoci financovat péči o dítě při práci. Novelizace zákona má současně zrušit podmínku, která stanovuje, že rodič má nárok na rodičovský příspěvek u dítěte mladšího dvou let věku i v případě jnávštěvy předškolního zařízení maximálně po dobu 46 hodin za měsíc.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury