Morava má vyšší platy než zbytek republiky

14.2.2020

Morava má vyšší platy než zbytek republiky

Na českém trhu práce se objevuje zajimavá situace, kdy jsou větší platy na Moravě než ve bytku ČR. Na Moravě si můžete vydělat až o deset tisíc měsíčně víc, než je běžná mzda v České republice na stejné pozici. Díky nízké nezaměstnanosti se o vás navíc budou zaměstnavatelé přetahovat.

Ve velkých moravských městech stále roste poptávka po zaměstnancích v technických oborech. Pracovníci ve výrobě, strojírenství nebo IT mají díky tomu skvělou pozici nejen při vyjednávání poměru a výhod, ale také v možnostech možných přesunů v rámci pozic.

V současné době je totiž v regionu až šest pozic na jednoho uchazeče. Podle každoročního průzkumu společnosti Hays si tak inženýři přijdou na lepší peníze než jejich kolegové z jiných částí země.

Graf mzdy Morava stojirenstvi

Například softwaroví testeři mají na Moravě podle analýzy typickou základní hrubou mzdu okolo 50 tisíc korun, což je o tisícovku lepší než u zbytku republiky. Dokonce o pět tisíc víc oproti běžné mzdě si obvykle vydělá programátor, který dokonce může dosáhnout až na 80 tisíc hrubého.

 Největší rozdíly je ale možné pozorovat u vedoucích pozic. Typická mzda technického ředitele se obvykle pohybuje okolo 110 tisíc měsíčně, o deset tisíc více, než je běžné.

Dobře se na Moravě také daří zaměstnancům v oboru obchodních služeb. Specialista péče o zákazníky si přijde běžně na 40 tisíc, neboli o dva tisíce více, než je obvyklé.

 Ve finančních oblastech si dokonce přilepší na Moravě zaměstnanci hned od juniorských pozic. Například účetní pohledávek junior má oproti zbytku republiky typicky o tři tisíce víc, stejný rozdíl platí i pro pozici hlavní účetní junior, který však při povýšení na seniora dostává dokonce o 5 tisíc víc oproti standardu.

platy Morava vs CR obchod

Hůř se v regionu daří klasickým IT oborům. Jejich absolventi dostávají menší gáži, než je obvyklá ve zbytku republiky, a proto odchází jinam. Mezi oblíbené destinace patří například Středočeský kraj. Například BI developer (analytik dat ve společnosti) dostane měsíčně o pět tisíc méně oproti republikovému standardu, iOS vývojář má plat horší dokonce o 35 tisíc.

Na Moravě tak chybí odhadem 30 tisíc ajťáků. Firmy navíc přestaly uchazeče přeplácet a snaží se jim vyjít vstříc v jiných ohledech, jako jsou například benefity v podobě častých home officů.

Pokud taktika nevyjde, obrací se zaměstnavatelé podle Hays i za hranice, ideálně mimo Evropskou unii. Tam totiž nejen dostanou technicky zdatné zájemce, ale ti jsou zároveň finančně dostupní a často dokonce ochotní se do České republiky přestěhovat

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury