Napětí na českém trhu nepolevuje

11.2.2020

Napětí na českém trhu nepolevuje

Napětí na českém trhu práce nepolevuje, i když nezaměstnanost v posledních měsících narůstá. Tedy alespoň podle údajů z úřadů práce, podle kterých se v lednu zvýšila na 3,1 %, zatímco ještě před dvěma měsíci byla o půl procentního bodu níže. S přelomem roku nicméně přichází pravidelné zvyšování počtu nezaměstnaných v důsledku vypršení pracovních úvazků na dobu určitou, sezónních prací nebo optimalizace zaměstnanosti ve firmách.

Není to nic nového, překvapivého a vlastně ani veskrze dramatického. Stále totiž byla lednová nezaměstnanost nejnižší minimálně od roku 2005 (dřívější data jsou počítána odlišným způsobem, a tak jsou nesrovnatelná) a pokud ji očistíme o sezónnost, tak je stále pod hranicí tří procent. Když k tomu připočteme další nárůst volných pracovních míst, kterých je stále více než nezaměstnaných – v některých okresech dokonce desetinásobně – vypadá to, že na českém trhu práce zůstává vše při starém.

Přesto si určitých zatím ne příliš silných signálů nevšimnout nejde. Tím prvním bylo nepochybně propouštění v průmyslu, které signalizovala data z průmyslu už ve třetím čtvrtletí loňského roku. Když se k nim přidal meziroční pokles celkové zaměstnanosti v české ekonomice v posledním kvartále (něco takového jsme tu viděli naposledy v roce 2011), tak už snad o změně na trhu hovořit lze. A náznaků, že se situace mění, můžeme nalézt více, ať už jde o stagnující míru participace nebo zpomalování růstu mezd v podnikatelském sektoru.

S tím, jak ekonomika zpomaluje, napětí na trhu práce se začíná pomalu, ale opravdu velmi pomalu, zmírňovat. Jde však jen o drobný posun, který firmám hledajícím nové zaměstnance ještě automaticky a plošně nepřivede nové zaměstnance, nicméně jako signál měnící se ekonomické situace jej úplně přehlédnout nemůžeme. V každém případě nedostatek zaměstnanců už pro řadu firem není ani tím největším problémem. Jak už vyplynulo z lednového průzkumu mezi průmyslovými firmami, hlavní překážkou růstu zdaleka nejsou chybějící zaměstnanci jako spíše zakázky, které trápí více než 41 % tamních firem, zatímco nedostatek lidí jen necelých 23 %. 

Autor: Jan Bureš, ČSOB Finanční trhy

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury