Nejste v práci spokojeni? Může to vést k onemocnění

28.3.2019

Nejste v práci spokojeni? Může to vést k onemocnění

O tom, že psychická stránka člověka má blízkou souvislost s fyzickou stránkou, není pochyb, ale málokoho už napadne, že i nespokojenost v práci může vést ke vzniku různých onemocnění. Proto je důležité si najít takovou práci, ve které budete spokojeni. A díky tomu nemusíte bývat ani tolik nemocní.

Souvislost pracovní nespokojenosti se zdravím ukázala studie Lancasterské univerzity a Manchesterské obchodní školy. Studie zcela zřetelně ukazuje, že pokud je zaměstnanec ve své práci šťasten a práce jej vnitřně uspokojuje, pak plně jedinec podporuje své duševní zdraví. Naopak pro nespokojené zaměstnance platí, že jsou mnohonásobně více nakloněni možnosti vzniku některé ze syndromů emocionálního vyhoření.

Pokud tedy v práci trpíte, není vyloučen vznik depresí, úzkostí, sníženého sebevědomí a dalších nežádoucích stavů. Studie uvádí, že následkem takových onemocnění mohou být skutečné bolesti zad. Tedy jedná se o přímé propojení psychické a fyzické nepohody. Profesor Carry Cooper z Lancasterské univerzity proto upozorňuje zaměstnavatele na to, že je nutné řešit pracovní nespojenost svých zaměstnanců. Pouze tak totiž může mít firma zdravé a produktivní pracovníky. V dnešní době se však pracovní spokojenost příliš mnoho neřeší.

Profesor současně uvádí, že technologický pokrok má za následek zautomatizování pracovních činností, a to může vést také k nespokojenosti zaměstnanců. Bohužel se zjednotvárnění pracovních činností odehrává v různých oblastech a zaměstnavatelé tuto inovaci často vidí jako pozitivní. Opak je však pravdou. V této souvislosti lze hovořit o vytváření workoholické kultury v celé Evropě. Díky tomu už nemají zaměstnanci takovou radost ze své práce jako dříve a práce je pomalu přestává úplně uspokojovat.

Pokud však máte pocit, že práce vám již nečiní radost, a naopak v ní trpíte, zkuste se poohlédnout po jiné pracovní pozici. Třeba tím vyřeší i své časté nemoci nebo přímo bolesti, například zad.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury