Otcovská dovolená začne platit již od února 2018! Muži nebudou muset týden do práce…

14.12.2017

Otcovská dovolená začne platit již od února 2018! Muži nebudou muset týden do práce…

Ještě stále je pro mnoho mužů nepředstavitelné, že by nemuseli jít do práce během šestinedělí narození jejich dítka. Přitom jsou to právě otcové, kteří potřebují budovat silný vztah se svým dítětem a kteří často dokážou své manželce po porodu velice vhodně pomoci.

Právě proto přišlo Ministerstvo práce a sociálních věcí s návrhem otcovské dovolené, která mužům dovolí být až týden nepřetržitě doma během prvního období života jejich dítěte. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že „podat žádost o dávku bude možné sice až od 1. února, novela je však aktuální již v těchto dnech, protože žádost mohou podat noví otcové až do 6 týdnů od porodu nebo převzetí do péče. Výhodu otcovské tak bude možné využít už od 21. prosince 2017.“

Přestože se jedná o úplně novou dávku, která funguje v rámci nemocenského pojištění a novopečený tatínek bude po dobu jednoho týdne dostávat 70 procent vyměřovacího základu svého výdělku.

Dále MPSV uvádí, že „nástup na otcovskou dovolenou bude možný v období šesti týdnů ode dne narození dítěte a týdenní otcovskou nebude možné přerušit.“ Tatínci tak budou moci zažít veškeré starosti i radosti, spolu se svým dítětem i svojí manželkou, která často v těchto dnech pomoc skutečně potřebuje a až do dnešního dne se jí této pomoci nedostávalo.

Důležité přitom je, že otcovská dovolená tatínkům dle zákona náleží pouze jednou, a také musí být dodrženo pravidlo, že za otce dítěte je považován ten, kdo je v matrice (knize narození) zapsán jako otec.

Díky tomu se tatínkům a maminkám otevírají nové možnosti a tímto krokem dochází k určité rovnoprávnosti žen a mužů. I přesto je však zcela evidentní, že veškerá zátěž tak zůstává na matce, která často musí svoji kariéru v těchto chvílích přerušit a je třeba, aby se plně věnovala svému dítku a jeho pozitivnímu vývoji.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury