Práce a dress code, co když nemáme zájem?

13.9.2018

Práce a dress code, co když nemáme zájem?

Pracovní dress code, neboli vhodné oblékání by mělo být samozřejmostí. Co když ale nemáme zájem nosit to, co nám šéf či etický kodex přikazuje a chceme se držet vlastní image? Jaká máme práva a povinnosti v této otázce nám ukáže následující text.

Co všechno může zaměstnavatel nařídit a přikázat a jakým způsobem v oblasti dress code by nemělo být dnes už žádným tajemstvím.

V prvé řadě je třeba upřesnit samotný pojem dress code, neboli dresscode, jedná se o pravidlo, které uparvuje způsob oblékání a obouvání v rámci určité příležitosti. Dress code je možné uplatňovat také v zaměstnání, kde může pravidla stanovit přímo zaměstnavatel nebo se se zaměstnancem na těchto pravidlecch dohodnout.

Tato pravidla jsou často sjednána přímo v pracovní smlouvě nebo mohou být určena vnitřím předpisem společnosti. V obou dvou případech je nutné stanovené podmínky dodržovat, protože jinak zaměstnanec porušuje zákoník práce. V případě, že je dress code stanoven vnitřním řádem společnosti a zaměstnanec jej nedodrží, je to důvod k možnosti získání výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Naopak však samotný zákoník práce žádnou takovou povinnost zaměstnancům neukládá, a proto, pokud chce zaměstnavatel, aby se zaměstnanci nějakým vhodným způsobem obklékali, pak má možnost si to stanovit ve svém vnitřním řádu. Zaměstnavatel však nesmí zapomenout své zaměstnance s tímto předpisem seznámit a informovat je o této povinnosti.

Při stanovování podmínek oblékání se zaměstnavatel musí držet pravidla slušnosti a zaměstnance nesmí nijak zesměšňovat ani urážet. Současně zaměstnavatel musí zohlednit celou situaci, pokud nemá v plánu zaměstnancům na oblečení přispívat. Součaně je nutné se držet pravidla rovného zacházení.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury