Práce makléře? Díky novému nařízení už ji nebude moci vykonávat každý

24.1.2018

Práce makléře? Díky novému nařízení už ji nebude moci vykonávat každý

Doposud byla práce u makléřské společnosti něčím, co mohl vykonávat téměř kdokoliv. Nebylo třeba žádného speciální vzdělání, žádná praxe ani žádná speciální úspěšně složená zkouška. Ovšem nyní se situace razantně změnila a od ledna roku 2018 se díky Nařízení Evropské unie MiFID II. požadavky na práci makléřů značně mění. Každý pracovník makléřské společnosti bude muset mít maturitu, určitou praxi a mít zcela čistý trestní rejstřík. V neposledním případě bude nutné prokázat úspěšně složenou makléřskou zkoušku.

Tím se podmínky pro firmy, ale také pro individuální pracovníky makléřské firmy zcela změní. Zatímco mnoho makléřů může tato inovace zcela odradit a zahltit, práce makléřů se díky nové legislativě dostane na podstatně vyšší úroveň, protože ji nebude moci vykonávat každý. Práce makléřů se tak však stane mnohonásobně kvalitnější a pro koncové spotřebitele značně užitečnější.

Hlavním kamenem úrazu se pro makléře stane s největší pravděpodobností právě nutnost úspěšného složení makléřské zkoušky. Zkouška se skládá z mnoha otázek, které pramení z různých oblastí. Makléři mohou očekávat nezbytnou znalost jak v oblasti základních investic, tak hlubokou znalost derivátů, tržních platforem, zahraničních trhů a zejména budou muset pojmout problematiku celého kapitálového trhu.

S tím přichází také potřeba ze strany jednotlivých firem, které budou nuceny vzdělávat nejenom nové zaměstnance, ale zejména se stane určitou nutností vzdělávat a školit také své stálé, a především klíčové pracovníky. Mohou pro ně připravit různé workshopy, semináře, popřípadě dnes tak žádané webináře. Ačkoliv je zřejmé, že firmy se nevyhnou vynaložení dodatečných nákladů, práce brokerských společností se díky tomu dostane na mnohonásobně vyšší úroveň, kterou ocení zejména koncoví spotřebitelé. Od makléřů tak dostanou cenné rady a bude jim poskytnuto kvalitní poradenství.

Zašli jsme se optat, jaké má společnost Seferios zkušenost, jaká teoretická východiska dokáže nabídnout a co považuje za nejtěžší část přípravy na makléřské zkoušky. Od manažerů jsme se dozvěděli, že zatímco zkušeností mají jednotliví pracovníci společnosti Seferios vcelku dostatek, s teoretickou přípravou jsou na tom trochu hůře. Důvodem je především značná hloubka testů na makléřskou zkoušku. Proto se firma věnuje zejména teoretické přípravě a svým zaměstnancům poskytuje předem připravené otázky, které bezpochyby zvýší jejich znalosti a dokáží je na testy úspěšně připravit.

Manažeři společnosti Seferios však uznávají, že příprava nebude tak jednoduchá, jak se může na první pohled zdát, ale jsou přesvědčeni, že kvalita na poli znalostí kapitálového trhu se musí zvýšit ve všech směrech, a to nejenom u zaměstnanců dotázané firmy. 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury