Práce je dost pro všechny, i pro méně výkonné pracovníky

7.9.2018

Práce je dost pro všechny, i pro méně výkonné pracovníky

Trh práce zažívá obrovskou změnu, respektive přímo revoluci. Zaměstnavatelé dávají možnost uplatnit se téměř všem a neřeší ani praxi a dokonce téměř žádnou roli nehraje ani dosažené vzdělání. Prostě zaměstnavatelé potřebují zaměstnance. A tak berou téměř všechny, kteří alespoň trochu vyhovují podmínkám. V některých případech dokocne postačí skutečný zájem zaměstnance.

S tím je spojena také skutečnost, že zaměstnavatelé ve většině případů nepropouštějí ani zaměstnance, kteří jsou nevýkonní nebo přímo neschopní. Dokonce jim lze jen těžko sebrat jejich odměny. Tato personální krize vede k tomu, že zaměstnavatelé si drží i pracovníky, kteří sem tam nějakou tu chybu udělají.

V restauracích dokonce platí, že je těžší sehnat kvalitní personál než přilákat hosty. Personál se však bohužel proto nechová tak, jak by si majitelé restaurací představovali. Co se týče vyšších profesí, tak takové zaměstnance si často zaměstnavatelé hezky opečovávají, aby jim neutekli a současně zaměstnavatelé poskytuje mnohem více času na zaučení.

Zaučení dnes již není problém, a proto firmy lákají na práci také studenty nebo čerstvé absolventy. Ti v dnešní době nemají problém sehnat zaměstnání. Určitým paradoxem proto zůstává, že zatímco dříve firmy dělaly v rámci náboru zaměstnanců různé testy a zkoušky talentu či zručnosti, dnes jsou firmy ochotny přijmout všechny, kteří si podají přihlášku, dostaví se na výběrové řízení a současně mají zájem pracovat. Zaměstnavatelé ze svých nároků skutečně značně slevují. Jsou dokonce ochotni vzít na zkoušky do zaměstnání téměř kohokoliv, kdo projeví zájem.

Současně platí, že stávající zaměstnanci již nepracují tak výkonně a efektivně jako dříve a jejich práce již není tak kvalitní a poctivá. To vše je způsobeno nedostatkem pracovníků a příliš velkou pracovní poptávkou.

 

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury