Práce je dostatek, chudoba v České republice je velice nízká

6.4.2018

Práce je dostatek, chudoba v České republice je velice nízká

Dalo by se říci, že chudoba se České republiky snad vůbec netýká, alespoň ve srovnání České republiky s dalšími zeměmi Evropské unie. Tím pádem se Češi nemusejí obávat ani sociálního vyloučení či příjmové chudoby, přesto všechno je každý desátý Čech chudobou ohrožen a současně ze statistických údajů vyplynulo, že pětina lidí by nebyla schopná zvládnout neočekávaný výdaj.

Dle posledních dat z Eurostatu je patrné, že průměr v oblasti chudoby je v případě zemí EU roven více než 23 %, zatímco v České republice je ohroženo pouze 13, 3 %. Jedná se o údaje z roku 2016 a v současné době, rostoucí ekonomiky, lze očekávat, že údaje budou ještě na nižší úrovni.

Obdobnou situaci jako Česká republika zaznamenává také Norsko, Finsko, Dánsko, Nizozemsko nebo třeba Švýcarsko, na přesném opaku stojí země jako je Bulharsko, Rumunsko či Řecko, kde je chudobou ohrožených téměř 40 % obyvatelů.

Ohrožení se přitom týká ohrožení příjmovou chudobou, vážným hmotným znevýhodněním nebo žití v domácnosti s velmi nízkou pracovní intenzitou. Právě v těchto oblastech vychází Český národ velice pozitivně.

Pro Českou republiku jsou naměřené hodnoty na skutečně velice nízké úrovni, a dokonce na nejnižší úrovni za posledních deset let. Doprovodným jevem je samozřejmě dostatek pracovních příležitostí, neustále se zvyšující průměrná i minimální mzda nebo třeba rostoucí ekonomika. Přesto chudoba některé občany ohrožuje a mezi ohrožené skupiny lze zařadit spíše ženy než muže a spíše rodiny s dětmi než rodiny bezdětné.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury