Práce na zkrácený úvazek je v ČR stále málo

3.9.2018

Práce na zkrácený úvazek je v ČR stále málo

Práce na zkrácený úvazek je výhodná zejména pro určité skupiny občanů. Například ji uvítají maminky na mateřské či po rodičovské dovolené, lidé seniorského věku nebo třeba studenti. Problémem je, že málokdo takovou práci lidem nabídne. Zaměstnavatelé obvykle hledají co nejvíce loajální a flexibilní pracovníky, což tito lidé obvykle nejsou.

Přesto je dnešní doba taková, že mnozí zaměstnavatelé nemohou najít zaměstnance na určité pozice a proto slevují ze svých nároků, třeba i v případě zaměstnávání na částečný úvazek. I to může být důvodem, že Čechů, kteří takto pracují v posledních letech razantně přibylo, přesto je jich ve srovnání dalších států Evropské unie, stále moc málo.

Konkrétní data ukazují, že v celé Evorpské unii bylo v roce 2017 20, 3 procenta zaměstnanců na zkrácený pracovní úvazek. Z informací České republiky je však zřejmé, že jsme silně podprůměrem, protože zde je takových zaměstnanců pouze 7, 3 %. Přestože tento podíl v roce 2018 vzrostl na 7, 6 %, panuje zde stále silný podprůměr zaměstnávání na zkrácený úvazek. Přitom by se tímto postupem dal vyřešit určitý nedostatek pracovníků.

V konkrétních číslech jde o to, že i při nízké nezaměstnanosti, 2, 9 % a zaměstnaném počtu 5, 29 milionu lidí málokterý zaměstanvatel je ochoten nabídnout zkrácený pracovní úvazek. Značný podíl takových pracovníků vykazuje například Německo či Rakousko.

Podle nejnovějších statistických údajů se nárůst pracovníků na zkrácený pracovní úvazek týká zejména lidí nad 65 let a pak věkové kategorie 25 až 29 let. Pro srovnání se podíl zkrácených pracovních úvazků v Německu a Rakousku pohybuje na úrovni 27 % až 28 %. Největší podíl zkrácených úvazků je však typický pro Nizozemsko, zde takto parcuje asi polovina všech pracovníků.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury