Práce načerno: V čem je problém?

5.3.2018

Práce načerno: V čem je problém?

V prvé řadě je dobré si vůbec položit otázku, co je to práce načerno. Dovoluji si myslet, že mnozí lidé ani častokrát neví, nebo ještě lépe vědět nechtějí, co se pod pojmem práce načerno skrývá. Jde o to, že nelegální práce je taková práce, při které neexistuje žádná smlouva ani dohoda o práci, nejsou za zaměstnance odváděny potřebné peníze na pojištění a ani státu a častokrát jsou peníze vypláceny ihned po skončení pracovní doby, pracovníkovi přímo na ruku.

Mnoho takových „zaměstnanců“ je však přesvědčeno, že postih hrozí pouze zaměstnavateli, vždyť to on pracovníkovi nedal podepsat žádnou smlouvu. V takovém případě jsou však zaměstnanci na omylu, protože dokonce i samotnému zaměstnanci hrozí určitá rizika. Rizikem je samozřejmě možná pokuta od inspekce práce, jestliže totiž inspekce prokáže zaměstnanci, že skutečně načerno, tedy nelegálně pracoval, může dostat pokutu až 100 000 korun. Při nespolupráci s inspekcí může být pokuta i jednou tak vysoká. Z praxe je však známo, že se pracovníkovi jen stěží dokazuje, že na daném místě skutečně vykonává práci a nejde jenom o neplacenou výpomoc.

Ve stejném případě, kdy dojde na řešení inspekcí práce, je na tom zaměstnavatel však ještě mnohem hůře, protože zde může dostat pokutu až do výše deseti milionů korun. Přesto je však zřejmé, že v běžné praxi nejde o nic výjimečného, a to zejména v případě nelegálního zaměstnávání cizinců.

Pro zaměstnance však takové „zaměstnání“ znamená i další nevýhody, a to nemožnost se dožadovat svých práv, například, když zaměstnavatel nezaplatí, při pracovním úrazu se pracovník opět jen těžko dovolá svých práv a hlavní problém nastává zejména při důchodovém pojištění, které taktéž není možné na stáří očekávat. Ovšem nejenom na stáří, ale také třeba v případě invalidního důchodu.

Práci načerno je proto dobré zvážit a předem si rozmyslet, jestli má taková práce vůbec nějakou cenu. Není lepší mít všechno řádně podložené a po případném úrazu zůstat doma a brát peníze? To se vám při práci načerno rozhodně nenamane.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury