Práce pod agenturou? Budou lepší podmínky!

26.6.2017

Práce pod agenturou? Budou lepší podmínky!

Práce pod agenturou může být pro firmy velice výhodná, protože se počet zaměstnanců dokáže plně přizpůsobit sezónním pracím a úbytku práce v daných obdobích. Pro zaměstnance je takové pracovní zařazení však často velice nevýhodné. Jednak velkou část mzdy si ponechá agentura, ale také je jejich práce značně nejistá a opakovaná smlouva na dobu určitou může znamenat mnoho životních komplikací, například v případě, že si chce vzít pracovník úvěr či hypotéku.

Nevýhodné postavení agenturních zaměstnanců si uvědomuje také Ministerstvo práce a sociálních věcí a přináší Novelu zákona o zaměstnanosti, která má agenturním zaměstnancům pomoci. Tvůrcům jde především o to, aby agenturní i kmenoví zaměstnanci měli stejné podmínky. Ministryně k této problematice říká, že chtějí odstranit to, aby na dvou linkách v jedné továrně vedle sebe pracovali agenturní a kmenoví zaměstnanci a ti agenturní měli mnohem horší podmínky.

Dodává: „Návrhem tak chceme především zabezpečit, aby zprostředkování zaměstnání prováděly seriózní agentury a aby se zlepšila ochrana agenturních zaměstnanců.“ Zavádí se také kauce ve výši 500 000 korun českých, kterým se eliminuje účelové zakládání agentur práce, které dovoluje placení v oblastech zdravotního pojištění a sociálního zabezpečení. Současně bude zamezeno řetězení smluv, díky čemuž dochází k různým změnám smluvních podmínek, například u pracovní doby nebo ve výši odměn.

Novela zároveň zamezí přivýdělkům, ze kterých nejsou placeny řádné odvody a lidé je využívají zejména k dlouhodobým účelům. Tato skutečnost pak vede k tomu, že tito lidé nemají nárok na důchod či nemocenskou. Tato změna má motivovat občany k nalezení práce na hlavní pracovní poměr a současně tlačí na odchod evidovaných na Úřadu práce.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury