Práce v openspaces dnes už nikoho nenadchne

18.1.2019

Práce v openspaces dnes už nikoho nenadchne

Obrovské pracovní prostory, kde všichni viděli na všechny a lidé spolu mohli komunikovat téměř bez zábran, jsou rázem zcela neatraktivní. Zaměstnanci totiž potřebují k práci něco jiného, než je mnoho společného místa. Alespoň dle průzkumu, který zjistil, že kvalitní pracovní prostředí hraje v případě zaměstnávání skutečně významnou roli.

Průzkum ohledně pracovního prostředí nedávno učinila personální agentura Randstad a ta zjistila, že mezi tři nejdůležitější aspekty při výběru pracovního místa patří také pracovní prostředí. Tutéž skutečnost nevyvrátila ani studie asociace ABSL.

Průzkum se týkal zejména pracovníků podnikových služeb. Tito pracovníci jsou ochotni podepsat smlouvu až po tom, co jim bylo představeno pracoviště, na kterém budou působit. Tohle považuje za běžné a v podstatě vyžaduje téměř 80 % všech uchazečů o práci. Pokud chce být firma značně inovativní, pak samozřejmě může využít také další služby a nabídnout například meditační místnost, místnost pro odpočinek nebo třeba možnost zdravého stravování. Zaměstnancům lze poskytnout taktéž různá fitness zařízení přímo v dosahu místě pracoviště.

Kvalitně vytvořené a fungující pracovní prostředí totiž dokáže mnohem více než nejenom udržet klíčové zaměstnance, ale také může dopomoci přitáhnou nové pracovníky, a to třeba i ty ze zahraničí. Průzkum ukázal, že zaměstnanci touží zejména po tom, aby měli v dosahu své kanceláře restauraci či kantýnu. To je snem více než 85 % pracovníků ve zkoumaném odvětví. Provedený výzkum ukázal, že stejně tak důležité je, aby se mohli zaměstnanci připojit k wifi síti, to je prioritou 86 % pracovníků, po zahradě či terase na pracovišti prahne více než 70 % zaměstnanců.

Neméně důležité je pro pracovníky, kteří pracují u stolu v kanceláři také to, aby měli pohodlný nábytek, aby byla vyhovující teplota a dobré osvětlení nebo aby si mohli pracovníci otevřít okno. Ano, zaměstnanci touží po tom, aby měli možnost otevřít si ve své kanceláři okno. To je bohužel v pracovním prostředí typu openspace zcela nemožné. A právě i to je jeden z důvodů, proč se openspaces začínají pomalu rušit a místo nich se pracovní prostory zmenšují a lidé začínají pracovat více v týmech než v těchto openspaces prostorách.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury