Práce z domova…zatím se nic měnit nebude

11.7.2017

Práce z domova…zatím se nic měnit nebude

Zákoník práce měl přinést mnohé změny pro pracovníky, kteří vykonávají práci z domova nebo jiného místa, které je od místa pracoviště vzdálené. Zákoník měl přitom přinést pro tuto práci lepší pravidla, práci udělat bezpečnější a současně se zaměřit na psychické vlivy, které často tato práce přináší. Důvodem těchto změn měla být především skutečnost, že práce z domova se stává čím dál tím více oblíbenou pro zaměstnance, ale samozřejmě také zaměstnavatele, kteří ušetří za prostory a mnohé další náklady.

Novela měla přijít v účinnost již 1. července, sněmovna však došla k prvotnímu rozhodnutí, že projednání změn odloží. Tato skutečnost pravděpodobně povede k náročnějšímu přijetí nových zákonů. Práce z domova je značně oblíbená v západních a severských státech a v současné době se stává zcela populární také u nás.

V případě domácí práce je však náročné řešit bezpečnost práce a ochranu při práci. Tato povinnost pro zaměstnavatele zůstává, a to i v případě, že zaměstnanci pracují z domova. Povinností zaměstnavatelů je proto poučit zaměstnance na téma BOZP, proškolit je v této oblasti, a dokonce je proškolit také v případě nutnosti dodržování přestávek v práci. Odborníci v návaznosti na dosud neučiněnou právní úpravu proto navrhují projednat tyto náležitosti v písemné podobě, které mohou zabránit možným budoucím sporům.

Kromě bezpečnosti měla novela zákona zaměřit pozornost také na náhradu nákladů při komunikaci. Například tak mělo dojít k proplacení nákladů telefonů nebo třeba internetového připojení. V neposlední řadě byla zvažována povinnosti zaměstnavatele umožnit pracovníkovi z domova setkávat se se svými kolegy a dalšími pracovníky. Tento krok měl zamezit možné izolaci pracovníka a negativním psychickým dopadům.

V každém případě platí, že práce z domova šetří náklady a zejména jsou pracovníci mnohem více produktivními. Tato situace je způsobena zejména skutečností, že zaměstnanci se v těchto podmínkách dokážou mnohem lépe koncentrovat a odvádět tak znatelně lepší práci. Mnoho nadřízených však s touto formou práce nemusí souhlasit. 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury