Problémy na trhu práce pokračují i nadále

14.5.2018

Problémy na trhu práce pokračují i nadále

Ekonomika roste, nezaměstnanost výrazně klesá a dosahuje takových hodnot, jako už tomu dlouho nebylo. Dalo by se tedy uvažovat nad tím, proč je něco špatně. Podle Rusnoka se však česká ekonomika přehřívá a hlavní problémy zažívá zejména trh práce. Trh dle něj dosahuje určité nerovnováhy a nedostatek pracovních sil se stává kritickým.

Guvernér České národní banky se zároveň odmítá domnívat, že by se situace zlepšila. Ačkoliv jsme tedy na vrcholu hospodářského cyklu a ekonomika roste nad svůj potenciál, rozhodně je se čeho obávat. Ekonomika zaznamenává neustálý růst ekonomiky, který byl minulý rok ve výši 4, 5 %, letos by se měl pohybovat kolem 3, 5 % a růst obdobný růst se očekává i do příštího roku.

S touto situací je spojen i neustálý pokles nezaměstnanosti, která se nyní nachází pod úrovní 3, 7 %, což je skutečně velice nízká úroveň.

Současně si nelze nepovšimnout, že česká populace zároveň stárne, čímž potenciál práceschopného obyvatelstva klesá. Do budoucna bude potřeba tyto pracovní síly ještě více nahrazovat takzvanými „pracovníky z dovozu“ nebo přímo robotizací či automatizací. Přesto, že se však téma robotizace stalo vcelku diskutovaným v dnešní době a lidé by se eventuálně mohli bát o svoji práci, podle slov odborníků lze jen těžko pracovníky nahradit těmito stroji na úrovni výroby, lze tak učinit pouze asi v 10 % případů.

Celou situaci současně doprovází tlak, který tlačí mzdy nahoru a pojí se k nedostatku pracovníků. Tato skutečnost je patrná i z toho, že průměrná mzda poprvé překonala hranici 30 000 korun českých za měsíc.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury