Problémy na trhu práce stále přetrvávají, ženy berou stále méně než muži

25.10.2018

Problémy na trhu práce stále přetrvávají, ženy berou stále méně než muži

Trh práce lze označit jako přezaměstnaný a zaměstnavatelé mají vážné problémy při hledání potřebných zaměstnanců. Lidé, kteří chtějí pracovat, mají práci a nezaměstnaných je u nás nejméně z celé Evropské unie. Přesto však situace není ideální, alespoň z pohledu finančního ohodnocení práce žen a mužů.

Muži totiž stále berou více jak ženy, a to dokonce i v případě, kdy vykonávají stejnou pracovní pozici. Všeobecně tkví podstata problému v tom, že ženy často pracují v profesích a oborech, které jsou méně placeny. Například ve školství či zdravotnictví. Současně ženy často zastávají nižší pracovní pozice. Důvodem této genderovské problematiky je mimo jiné ale také to, že se ženy často podhodnocují, a to už u samotného pohovoru, kde si řeknou o méně peněz než muži.

Příkladem nižšího odměňování žen je například průměrná měsíční mzda, která dosahuje již 31 851 korun, ale ženy na ni obvykle nedosáhnou. Ženy totiž v měsíčním průměru vydělají o sedm tisíc korun méně než muži, a to je skutečně obrovský rozdíl.  Rozdíly mezi odměňováním žen a mužů lze jen těžko stírat, protože platy mužů rostou stále rychleji.

I přes netradiční situaci na trhu práce, tedy příliš nízkou nezaměstnanost, nelze dosáhnout stejného odměňování žen a mužů. Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka významné personální agentury konstatuje, že „v současné době je na pracovním trhu kolem 300 tisíc volných míst, nezaměstnaných je kolem 225 tisíc, což je nejméně od roku 1996. Firmy nejvíce shánějí zaměstnance na technické profese, zpravidla tedy muže. Ženy už se ale objevují i v profesích, které byly dříve spíš doménou mužů, například v informačních technologiích. I zde však platy žen na ty mužské zpravidla nedosáhnou. Věřím, že by se ale měl rozdíl ve výši platu v budoucnu, zejména kvůli tomu, že mužská pracovní síla dochází a kvalifikace žen roste, pomalu vyrovnávat.“

Rozdíly v odměnách samozřejmě vycházejí také z přerušení práce kvůli mateřské a rodičovské dovolené. Olga Hyklová proto podotýká, že „pokud se žena vrací na své původní místo alespoň na částečný úvazek po třech či šesti měsících, nemá obvykle problém. Pokud se však žena chce vrátit později, je možné, že její místo již bude obsazeno. Jedná-li se o manažerku nebo ženu pracující v oborech vyžadujících speciální znalosti a sledování trendů, je velmi těžké se po delší době vrátit na stejnou pozici. Bývalý tým totiž už dávno neexistuje a lidé, kterým šéfovala, jsou často o pozici či dvě výše. Musí tedy začínat budovat svou kariéru zase od začátku a s nižším platem. Navíc povolání, jako je právník, účetní či IT specialista, znamenají neustálé sebevzdělávání a praxe je zde nezbytná, ať je žena na mateřské, či nikoliv.“

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury