Průměrná mzda stále roste a nezaměstnanost klesá

8.3.2019

Průměrná mzda stále roste a nezaměstnanost klesá

Průměrná mzda se v České republice neustále zvyšuje. V posledním čtvrtletí loňského roku vzrostla dokonce o téměř 7 % a zakotvila na úrovni 33 840 korun. Po zohlednění inflačního působení na výrobky a služby jde o růst ve výši 4, 7 %. Za období celého minulého roku tak došlo k meziročnímu růstu ve výši 8, 1 %. Reálný nárůst se pak rovnal téměř 6 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

 

Přesto se ukázalo, že výsledek poslední čtvrtletí je horší, než samotní analytikové předpokládali. Ti totiž očekávali, že růst mezd se v této době zpomalí a nedosáhne tak na hladinu 8 %. Reálný růst odhadovali pod hodnotu 6 %. Analytikové však naprosto správně odhadli budoucí vývoj za celý rok.

 

Co se týče mediánu, ten vzrostl meziročně o hodnotu 7, 1 %, jak uvádí Český statistický úřad. Z něj patrné také to, že průměrná mzda se zvyšuje pravidelně od roku 2014 a důvodem je pravděpodobně dobrá situace na všech trzích a růst ekonomiky. Patrný je i tlak na růst mezd, který se odvíjí právě od neustálého poklesu nezaměstnanosti. Stále chybí více zaměstnanců. Současně se zvyšují platy zaměstnancům veřejné sféry, přesto však zcela paradoxně více než dvě třetiny lidí nemá průměrnou mzdu.

 

Obdobná situace se odehrává také v oblasti nezaměstnanosti, kde po dvouměsíčním růstu dochází k opětovnému poklesu a nezaměstnanost je na úrovni 3, 2 %. V lednu se jednalo o 3, 3 %. Bez práce se v únoru roku 2019 nacházelo přesně 241.417 lidí, a to je nejnižší hodnota od roku 1997. V současné době se v České republice nachází přes 333 tisíc volných pracovních míst. Informace pocházejí od Úřadu práce. Přesně před rokem byla nezaměstnanost na úrovni 3, 7 %, jak Český statistický úřad ukazuje.

 

Pokles nezaměstnanosti s největší pravděpodobností souvisí s nárůstem sezónních prací, které jsou typické pro práce stavební, zemědělské činnosti, lesnictví, gastronomii nebo cestovní ruch.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury