Robotizace je tu, jak jí můžeme předcházet?

1.4.2018

Robotizace je tu, jak jí můžeme předcházet?

Stroje nám berou práci, to je celkem evidentní již nyní. Důkazem je přibývající počet samo-pokladen, automatičtí telefonní operátoři mnoha společností, vznik elektronických knih, které nahrazují práci prodejců knih nebo knihovníků a mnoho dalších profesí, které přestávají vyžadovat práci člověka.

Technologický pokrok jde však stále kupředu a bohužel to není vše. Lze jen těžko říci, co bude následovat dál a kdo všechno by se měl o svoji práci skutečně obávat. Podle některých zdrojů dokonce lze předpokládat, že stroje budou brát práci lidem z různých oblastí, a to zejména proto, že se takzvaní roboti velice dobře učí a pracovníky nahrazují.

Mezi ohrožená povolání lze zařadit například řidiče nákladních aut. Zde vyvstává otázka, zdali bude pro tyto pracovníky náročné si najít novou práci nebo díky pokroku technologie najdou práci ještě snáz, a hlavně mnohem lepší? Díky pokroku je totiž možné, že lidem se otevřou úplně nové možnosti a nabídky práce mohou být mnohonásobně lepší a pro zaměstnance přijatelnější. To vše i přes to, že některá pracovní místa samozřejmě obsadí takzvaní roboti.

Automatizace už je tedy tady a mnoho z nás vlastně ani neví, co tento pojem znamená. Lze jej chápat jako zařízení, která dokážou pracovat bez dalších zásahů člověka. Zatímco v roce 1976 tvořilo těchto zařízení pouze 25 % z celkového objemu práce. Rok 2007 přinesl již více než 66 % takových strojů. Přesto je třeba si uvědomit, že až do dnešní doby nezaměstnanost naopak rapidně klesá a lidé nezůstávají bez pracovního uplatnění. Naopak bez pracovních sil zůstávají pouze zaměstnavatelé. Skutečně nám tedy „roboti“ pracovní místa berou? Nebo je naopak vytvářejí?

Lze tedy tvrdit, že automatizace není pro zaměstnance nebezpečná a že lidé jednou zůstanou kvůli robotům bez práce? To by bylo skutečně velice dobře, ale necháme se překvapit, jaké další objevy nás do budoucna čekají.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury