Růst minimální mzdy: klady a zápory

26.2.2019

Růst minimální mzdy: klady a zápory

Minimální mzda opět roste. Není to náhodou, jde o rozhodnutí Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky, které se tímto gestem snaží co nejvíce přiblížit evropskému průměru v rámci růstu minimálních i průměrných měsíčních mezd. Ovšem tento růst má nejenom své kladné stránky, ale bohužel i zápory.

 

V roce 2019 se minimální mzda vyšplhala na úroveň 13 350 korun a dalo by se říci, že pracovat už se skutečně musí vyplatit všem. Lidé totiž mají záruku, že za hodinu práce musí obdržet minimálně 79, 80 korun. Ještě minulý rok se jednalo o 73, 20 korun za hodinu práce, a to je skutečně značný růst. Minimální mzda se přitom týká jak klasických smluv, tak i dohody o provedení práce, ale také dohody o pracovní činnosti. Minimální mzdu přitom musí obdržet i pracovník na tom nejnižším pracovním postu.

 

Zvyšování mezd by mělo přinést skutečnost, že se vyplatí pracovat, a ne sedět doma a pobírat sociální dávky. Ovšem zvyšování minimálních mezd má bohužel i své stinné stránky, a proto některé účastníky trhu práce nemusí potěšit. Tak například zaměstnavatelé jistě z tohoto počinu radost nemají, protože budou muset zaměstnance začít více platit, ačkoliv to třeba jejich ekonomická situace nedovoluje. Zaměstnavatelé proto na takové nařízení vlády pak reagují snížením úvazku některých zaměstnancům, přestože se jejich pracovní náplň nemění.

 

Zvyšování minimální mzdy neocení ani samoplátci zdravotního pojištění, kterým se pojistné vypočítává z výše minimální mzdy. To se týká zejména důchodců, žen na rodičovské dovolené či studentů. Všem těmto subjektům se totiž zvýšilo od ledna roku 2019 zdravotní pojištění a jsou povinni platit o 156 korun více než minulá rok, tedy odvádějí 1803 korun měsíčně.

 

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury