Sdílené pracovní místo upraví novela zákona

22.2.2019

Sdílené pracovní místo upraví novela zákona

Sdílená pracovní místa nejsou v České republice úplně známá, a hlavně dostatečně využívaná. Přitom tento typ pracovního místa dokáže vyřešit dlouhou pracovní dobu, málo flexibilní pracovní úvazky nebo dokonce i dokáže najít pracovní místo maminkám, které chtějí chodit do práce a zároveň pečovat o děti. Je tedy trochu škoda, že se o nich tak málo ví a že jsou tak málo nabízeny.

Možná jste o nich ještě neslyšeli, avšak existují také v České republice. Bohužel jsou prozatím značně omezená a téměř nedostupná. Job sharing neboli sdílené pracovní místo funguje tak, že jedno pracovní místo je děleno mezi dva a více zaměstnanců. To znamená, že pracovníci mají o polovinu kratší pracovní dobu, a dokonce si ji mohou mezi sebou domluvit. Třeba chodit do práce dvakrát až třikrát do týdne nebo naopak na čtyři hodiny denně každý.

Zaměstnanci si sami mohou rozvrhnout, jak si danou pracovní dobu mezi sebou rozdělí. Samozřejmě se v rámci takového dělení rozdělí i pracovní náplň, pracovní kompetence a jednotlivé úkoly. Celkové rozvržení musí být zaměstnavateli písemně doloženy minimálně týden dopředu. V opačném případě může také rozvržení naplánovat a zaměstnancům předložit sám zaměstnavatel či nadřízený.

Pracovní poměr ve formě sdíleného pracovního místa musí být podložen písemnou smlouvou a právně se od zkráceného úvazku nebude lišit. Oběma pracovníkům pak bude náležet mzda úměrná odpracovaným hodinám i úměrný nárok na dovolenou. Tento typ pracovního místa uvítají zejména rodiče na rodičovské či mateřské dovolené, studenti, důchodci a senioři či osoby se zdravotním postižením.

V brzké době by mělo být sdílené pracovní místo řešeno také legislativou zákona. Nyní se touto problematikou zaobírá Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. To plánuje představit novelu zákoníku práce s úpravou sdíleného pracovního místa.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury