Světový trh práce: ženy opět v nevýhodě

20.8.2018

Světový trh práce: ženy opět v nevýhodě

Genderovská otázka je na evropském i světovém trhu práce stálé tabu. Lépe řečeno, jde o to, že ženy jsou stále v nevýhodě a to jak v otázce vyšších pozic, tak i v otázce odměňování za práci. Dle nejnovějších zpráv jsou ženy znevýhodněny také v otázce online a offline stavu. Přesněji řečeno, ženy jsou na světovém trhu práce více offline než muži a to je samozřejmě určitý problém.

Problémem je to, že dnešní společnost je značně digitalizována a být online je důležité z mnoha pohledů. Pouze ten, kdo dokáže být online, dokáže reagovat na výzvy trhu práce a lépe se mu přizpůsobovat. A následně se lépe prosadit. Například ve Spojených státech už nějakou dobu platí fakt, že více než 90 % veškerých zaměstnání se pojí k využívání digitálních technologií. A kdo se těmto podmínkám nedokáže včas a plně přizpůsobit, je na tomto trhu značně znevýhodněn. Ženy se tak dostávají do určité nevýhody.

V konkrétních číslech jde o to, že na celém světě je o zhruba 12 % více uživatelů mužského pohlaví, jak vyplynulo z nedávného výzkumu. Co se týče mobilních zařízení, celosvětově jich ženy vlastní o 200 milionů méně. Přístup k digitálnímu světu je tak u žen značně nižší a ženy se dostávají do značné nevýhody. V originálním znění jde o takzvané digital divide.

Dle ekonomických dat jsou ženy taktéž méně odměňovány než muži za stejnou vykonanou práci. Diskriminace bohužel není žádnou novinkou dnešní doby, ale ekonomika a trh práce se s ní potýká již od samotného vzniku. Nejde jenom o diskriminaci v pohlaví, ale také diskriminaci věku či etnicitě.

Řešení genderovské diskriminace má dle posledních informací tři možnosti. Jedním z nich je podpora ze strany státu, kdy je nutné podporovat talentované lidi v obalsti informačních technologií, samozřejmě bez ohledu na otázku pohlaví. Druhou možností je zlepšit dostupnost informací z oblasti získávání informačních znalostí a ty poskytnout zejména osobám bez vysokého vzdělání. Třetí možností je přemýšlet nad úkoly, které počítače vykonávat nemohou a na ty se plně zaměřit.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury