Trh práce: 4. průmyslová revoluce přináší hrozby i výzvy

18.7.2017

Trh práce: 4. průmyslová revoluce přináší hrozby i výzvy

Je tu čtvrtá průmyslová revoluce a ta je spojena s novými podmínkami, které se přímo dotýkají trhu práce. Pro ministerstvo práce a sociálních věcí může tato informace znamenat jak začátek určitého konce, tak novou výzvu, se kterou je nutné se nějak smysluplně vypořádat. Ministryně Michaela Marksová je však přesvědčena, že nástup 4. průmyslové generace je třeba vnímat jako výzvu, nikoliv jako hrozbu a těmto novým změnám na trhu práce vše přizpůsobovat a nově se na trhu práce adaptovat.

Ministerstvo práce a sociálních věcí je si jisto, že na nové změny je nutné reagovat rychle. Dokonce dle ministryně Marksové existuje předpoklad, že v horizontu 10 až 20 let dojde k zániku určitých profesí, ale i k rozšíření zaměstnanosti zejména ve službách a ke vzniku zcela nových profesí.

Do popředí se přitom dostávají nové možnosti zaměstnávání, diskutuje se o Akčním plánu Práce 4.0 a současně se předpokládá, že mnoho pracovních míst zanikne v důsledku robotizace a automatizace. S tím, že lidskou práci zastanou řízené počítače je nutné počítat a připravit se na to.

Ministryně dodává, že „Nástup 4. průmyslové revoluce proto není nutné chápat jen jako možnou hrozbu, ale naopak jako výzvu, která bude přinášet trhu práce také nové příležitosti. Marsková říká, že„Naším záměrem je využít procesy digitalizace a kybernetizace jako příležitost k rozvoji společnosti, nikoli jako její ohrožení.“

Již nyní lze předpokládat, že po zaměstnancích bude vyžadována flexibilita a schopnost celoživotního učení, která se stane pro pracovníky různých stupňů určitých základem. Současně bude a nyní už je kladen důraz na znalosti v oblasti digitální gramotnosti, která se vyrovná čtení, psaní nebo matematice.

Ministerstvo práce a sociálních věcí dodává, že současně dojde ke snížení fyzické náročnosti práce a budou se zlepšovat hygienické podmínky pracovního prostředí, čímž dojde ke snížení úrazů v pracovním prostředí.

Pokud tedy chcete být na změnu dostatečně připraveni, buďte stále aktuální a nevyhýbejte se potřebným znalostem a zkušenostem. V dnešní době jsou vyžadovány zejména znalosti v oboru informačních technologií (IT), pokročilá práce s počítačem nebo jsou třeba znalosti cizích jazyků, zejména pak těch exotických.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury