Trh práce: Cizinci už nám nevadí

15.10.2018

Trh práce: Cizinci už nám nevadí

Ještě nedávné výzkumy ukazovaly, že cizinci na našem trhu práce nejsou vůbec vítáni. Naopak by si mnoho lidí přálo, je tu nemít. Ovšem na trhu práce nastal tak vážný zvrat, že lidé je již tolik negativně nehodnotí a na českém trhu práce jim přestávají vadit. Není se čemu divit, protože většina zaměstnavatelů není schopna svoji situaci jinak řešit. Nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců se stal skutečně vážným problémem.

K lepšímu vnímání cizinců přispívá především klesající nezaměstnanost a v posledních dvou letech si tuto skutečnost dokázalo uvědomit více než 50 % lidí. Zaměstnávání cizinců totiž považují za jediný způob řešení tak nízké nezaměstnanosti.

V provedeném výzkumu bylo také zjištěno, že lidé jsou přesvědčeni, že cizinců je zde příliš mnoho. O tom je ujištěno více než 60 % lidí. Ovšem v roce 2015 byla tato hodnota značně vyšší a dosahovala úrovně 80 %. V roce 2018 bylo je bez práce kolem 240 tisíc lidí, zatímco v roce 2016, kdy byl přechozí průzkum prováděn, bylo bez práce více než 440 tisíc lidí, a proto bylo vnímání cizinců naprosto odlišné.

Kromě toho lidé již nemusejí mít pocit, že je cizinci připravují o práci. Trh práce je tak vysoké úrovni, že kdo chce, ten může pracovat. Vnímání cizinců je rok od roku lepší a názory lidí jsou od minulosti značně odlišné. Výsledky výzkumu se přitom týkají stejně všech věkových skupin a tedy je lze připisovat celé české společnosti.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury