Trh práce: Co čekat v roce 2019?

16.12.2018

Trh práce: Co čekat v roce 2019?

Nový rok se kvapem blíží, a to znamená také změny na trhu práce. Jde zejména o změny Ministerstva práce a sociálních věcí, které se dotknou důchodů, výše minimální mzdy, pojištění OSVČ, nemocenského pojištění nebo třeba plánovaného zvýšení rodičovského příspěvku. Pojďte se s námi na nejvýznamnější změny podívat.

Vyšší minimální mzda

Minimální mzda se za posledních několik let razantně zvyšuje, a proto tomu nebude jinak ani v případě roku 2019. Od 1. ledna 2019 dojde ke zvýšení minimální mzdy na celých 13 350 korun českých za měsíc. Hodinová minimální mzda vzroste ze současných 73, 2 korun na 79, 80 korun a jde tak o druhé nejrazantnější nominální navýšení minimální mzdy od roku 1992. Současně se také zvýší zaručená mzda, která vzroste o 1150 korun měsíčně až na 2300 korun měsíčně.

Růst důchodů

Valorizace se dotkne nejenom minimální mzdy, ale také důchodů. Od ledna roku 2019 se totiž zvyšuje základní výměra všech důchodů, a to ze současných 9 % na 10 % průměrné mzdy. Dle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR tak „dojde tak ke zvýšení životní úrovně všech příjemců důchodů, protože všechny vyplácené i nově přiznané důchody budou zvýšeny o 1 % průměrné mzdy, což se výrazněji projeví u nižších důchodů, u kterých základní výměra tvoří větší část důchodu.“

Základní výměra bude od nového roku zvýšena o 570 korun na 3 270 korun českých. V reálném pojetí se důchody zvýší v průměru o 900 korun českých. Celá akce bude provedena Českou správou sociálního zabezpečení. Vše proběhne zcela automaticky a není potřeba o nic žádat.

Proplácení prvních 3 dnů pracovní neschopnosti

Dosud byl zaměstnanec v prvních třech dnech nemoci doslova „bez peněz“, a to i v případě, že si platil veškerá povinná pojištění. Konečně tedy má přijít v platnost a účinnost zákon, kdy budou zaměstnanci propláceny i tyto dny nemoci. Náhrada mzdy nebo platu i za první 3 pracovní dny trvání dočasné pracovní neschopnosti se má proplácet od 1. července 2019. Návrh byl již schválen Poslaneckou sněmovnou parlamentu, ještě je však nutné jej projednat v Senátu a nechat podepsat prezidentem republiky. Současně by mělo nastat snížení odvodů pojistného na nemocenské pojištění. Jde o určitou kompenzaci.

Navýšení rodičovského příspěvku

Nově by mělo dojít také k navýšení rodičovského příspěvku, a to na celkovou částku 300 000 korun na jedno dítě a 450 000 korun na dvojčata a vícerčata. Účinnost zvýšení je však navrhováno až od 1. ledna roku 2020.

 

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury