Trh práce: Index lidského kapitálu v ČR vůbec není špatný

31.10.2018

Trh práce: Index lidského kapitálu v ČR vůbec není špatný

Světová banka k ekonomikám a zejména pak k trhu práce zaujímá poněkud nový přístup. Jejím cílem je hodnotit země podle toho, jak jsou schopny rozvíjet lidský kapitál a dále s ním pracovat. Cílem tohoto zcela nového hodnocení je přimět vlády k tomu, aby byly schopny a ochotny efektivněji investovat vzdělání a zdravotnictví. Alespoň dle slov agentury Reuters.

Takové hodnocení se pak odborně nazývá „index lidského kapitálu“ a prozatím výsledky ukázaly, že na posledních stupních stojí africké země, přičemž mezi úplně nejhorší hodnocené státy patří bezesporu Čad a Jižní Súdán.

TOP index lidského kapitálu naopak zastaly státy jako je Singapur, Jižní Korea či Japonsko. Ve zmíněném indexu je přitom zahrnut budoucí potenciál produkce a příjmů pro občany daných zemí a je také zohledňován hospodářský růst v těchto zemích. Česká republika přitom zastácác 14. místo nejlépe hodnoceného indexu lidského kapitálu a tedy jsou vyhlídky pro mladé lidi do budoucna velice dobré. 

Již nyní je však zřejmé, že pro děti, které se rodí v současné době není zajištěno dostatečné vzdělávání, pracovní život ani připravenost na budoucí povolání. Žebříček zmíněného indexu se však opírá právě o tyto hodnoty. Zejména pak bere v úvahu hodnocení zdravotnictví, vzdělávání či očekávanou délku života v rámci zkoumaných států.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury