Trh práce je napjatý, nejvíce od roku 2002

11.7.2018

Trh práce je napjatý, nejvíce od roku 2002

Trh práce se neustále mění a dokáže zcela obratně vstřebávat různé změny a hlavně proměny, které pramení ze změn demografických i ze změn v oblasti technologického pokroku. Analytikové proto velice často rádi porovnávají jednotlivé vrcholy, které se k trhu práce vážou a hodnotí je z různých časových hledisek. Podívejte se sami, jak trh práce vypadá nyní a v čem byl obdobný minulým rokům nebo čím se naopak lišil.

Dle souhrnného hodnocení situace na trhu práce, často využívané pod zkratkou LUCI, označující kompozitní indikátor trhu práce, je zřejmé, že aktuální napětí na trhu práce nebylo od roku 2002 nikdy větší. Díky tomu je možné včas rozpoznat cyklickou situaci na trhu práce.

Celá situace je přitom podmíněna historicky nejvyššími tlaky, které doprovázejí ukazatele, jež dosahují nejvyšších a často rekordních hodnot. Je řeč například o velice nízké nezaměstnanosti, která komplikuje práci zaměstnavatelů, kteří nemohou obsadit volná pracovní místa. Současně se mění celá struktura trhu práce a proto jsou od uchazečů vyžadovány poněkud odlišné zkušenosti a dovednosti. Zejména je třeba se dokázat orientovat v prostředí informačních technologií a informačních a komunikačních technologií, dále je zapotřebí současně dokázat změnit vzdělávání a orientovat jej poněkud odlišným směrem.

Napjatost trhu práce pak mohou pocítit jak zaměstnanci, kteří si mohou svého zaměstnavatele vybírat, tak i zaměstnavatelé, kteří musejí volit takové náborové formy, díky kterým budou úspěšní. Již nestačí podat klasický inzerát, nabízející vysoké finanční ohodnocení nebo firemní benefity, ale je zapotřebí umět potencionální uchazeče skutečně oslovit. A to například vhodně učiněnou video-prezentací nebo třeba přímým zapojením uchazeče do projektu.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury