Trh práce je ovlivněn revolucí dovedností

24.8.2018

Trh práce je ovlivněn revolucí dovedností

Revoluce dovedností představuje pro trh práce významnou změnu. Lze předpokládat, že dojde k mnohým změnám, které se dotýkají zejména automatizace a robotizace. Revoluce dovedností přitom ovlivní nejenom Českou republiku a její zaměstanvatele, ale bude se týkat zejména všech zemí a mnohých zaměstnavatelů.

Ukázal to průzkum, který byl proveden ve 43 zemích a bylo do něj zapojeno více než 18 000 zaměstanvatelů. Z průzkumu jednoznačně vyplynulo, že značná část zaměstanvatelů je přesvědčena, že jejich společnost bude v příštích dvou letech ovlivněna automatizací a digitalizací. V této souvislosti bude mnoho pracovních míst zrušeno, jelikož bude nahrazeno roboty, ovšem na druhou stranu bude mnoho pracovních míst také založeno. Bude se jednat o úplně nová pracovní místa, která vyžadují úplně jinou kvalifikaci.

Proto bude potřeba, aby měli zaměstnanci z celého světa možnost a čas se těmto změnám plně přizpůsobit a naplnit tak potřeby trhu práce. Přizpůsobit se trhu bude možné pouze změnou či zvýšením dosavadní kvalifikace. To však bude zejména úkolem zaměstanvatelů, kteří budou muset investovat do svých pracovníků a nabídnout jim různá školení, kurzy a vzdělávací programy.

Tyto změny však nebudou záviset pouze na firmách, ale bude nutné je zahrnout také do konání jednotlivců a hlavně celého státu. Bude přitom platit, že lidé, kteří jsou úspěšní si budou moci svého zaměstanvatele vybrat, zatímco lidé, kteří tuto možnost mít nebudou, budou muset sledovat vlastní zdokonalování a věnovat se práci na sobě a své osobě. Již v současné době je potřeba, aby lidé na sobě pracovali a zlepšovali své schopnosti a dovednosti. Lidé se musejí přizpůsobit technologickému pokroku a to tak, že budou zvyšovat svoji kvalifikaci, absolvují různé rekvalifikace, či musejí být schopni se učit novým věcem.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury