Trh práce matky potřebuje, proto si můžete na rodičovské přivydělat kolik chcete

28.2.2019

Trh práce matky potřebuje, proto si můžete na rodičovské přivydělat kolik chcete

Není to tak dávno, co mateřská nebo rodičovská dovolená znamenala jistý útrum s výdělečnou činností rodičů na rodičovské dovolené. Ovšem tomu je konec. Trh práce nabízí nepřeberné množství pracovních nabídek a může se jich účastnit i žena na rodičovské dovolené v plné míře. Jedinou podmínkou této volnosti je mít dítě starší dvou let. V takovém případě totiž může dát matka dítě do školky a klidně nastoupit do zaměstnání. O rodičovský příspěvek přitom nepřijde.

Ještě nedávno platilo, že matka, která nastoupila do zaměstnání a dala dítě do mateřské školy či jiného obdobného zařízení, přišla o část či rovnou celý rodičovský příspěvek. Dnes tomu tak už rozhodně není, a proto matky dětí starších dvou let mohou dát klidně dítě do mateřské školy, čerpat rodičovský příspěvek v plné výši, a přitom chodit do práce. Samozřejmě pouze v případě, že rodič všechny tyto aktivity zvládá.

 Jedním z faktorů takového umožnění je i to, že rodič má právo vyčerpat celý rodičovský příspěvek a je pouze na něm, za jakých okolností tak učiní. Rodičovský příspěvek je ve výši 220 tisíc korun na jedno dítě a rodič jej může čerpat od půl roku až do čtyř let věku dítěte. Částka se pak rozpočítá na jednotlivé měsíce. Současně nutno podotknout, že s částkou je možné libovolně manipulovat každé tři měsíce.

Pokud jste tedy na rodičovské dovolené, chystáte se dát vaše tříleté dítě do školy a zvažujete, zdali jít do zaměstnání, tak klidně můžete. Neexistuje totiž žádné omezení a o rodičovský příspěvek rozhodně nepřijdete. Zákon o státní sociální podpoře přímo ve svém § 31 uvádí, že „docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.“ A pokud máte dítě mladšího věku, pak je třeba se řídit příslušným zákonem, který denní dobu pobytu dítěte v některém ze zařízení omezuje na pouhé čtyři hodiny. Současně stanovuje také další náležitosti. O těch zase příště.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury