Trh práce přeje absolventům

9.1.2019

Trh práce přeje absolventům

Ještě nedávno neměli absolventi středních a vysokých škol na trhu práce téměř žádnou šanci. Absolvovali tak nehezký koloběh, ve kterém jim v podstatě nikdo nechtěl poskytnout praxi bez praxe. Lze hovořit o jistém pradoxu absolventů. Nyní je však situace zcela odlišná a absolventi jsou na trhu práce více než vítání.

Celou situaci podporuje fakt, že jednotlivé firmy spolupracují již se školami a „vychovávají“ si tak své budoucí zaměstnance ještě v prostředí škol. Že školy a firmy skutečně spolupracují se mimo jiné ukázalo také na veletrzích HR Days a Profesia Days. Hlavním cílem má přitom být připravit žáky na povolání také na reálné úrovni, nejenom teoreticky.

Veletrhy současně mají přispět ke zatraktivnění studia v některých oborech a vybraných školách a současně sblížit obsah s praxí a zejména se pak zaměřit na propagaci technických oborů, jako důležité studijní součásti.

V každém případě jde o to, získat a oslovit zaměstnance ještě v době, kdy je studentem. Pouze tak je možné získat talentované pracovníky a připravit je rovnou na povolání přímo ve firmě. Díky tomu získá uchazeč větší rozhled a je lépe připraven na praxi.

Zaměstnanost a nezaměstnanost v roce 2018

Dle Českého statistického úřadu se meziročně zvýšila celková zaměstnanost ve 3. čtvrtletí 2018 o více než čtyřicet čtyři tisíc osob a dosáhla tak úrovně více než 5 301 tisíc lidí. Současně meziročně klesla obecná míra nezaměstnanosti ve věkové kategorii 15 až 64 let o 0, 4 % a poklesla tak na hladinu 2, 4 %.

Stále platí, že výrazná většina občanů pracuje na plný úvazek, ovšem vzrostl i počet osob, které pracují na částečný úvazek, tedy pracují kratší pracovní dobu. Tito zaměstnanci představují 7, 5 % pracující populace. V tomto případě došlo k růstu o 9, 3 tisíc osob.

Mírný růst zaznamenal také počet podnikatelů se zaměstnanci a šlo o růst 5, 8 tisíc. Míra zaměstnanosti dosáhla na úroveň 75 %. Ve sledované době bylo celkem 127,5 tisíc nezaměstnaných osob.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury