Trh práce si žádá „ajťáky“ s užší specializací

19.9.2018

Trh práce si žádá „ajťáky“ s užší specializací

Ještě donedávna trh práce hledal pracovníky informačních technologií různých oborů a zaměření. Nyní je však situace trochu odlišná, protože zaměstnavatelé hledají zejména pracovníky IT, kteří mají užší specializaci. Právě z toho důvodu se dostávají do výhody studenti konkrétního oboru IT.

Přesto nemohou být z trhu vyloučeni žádní pracovníci. Hlad po odbornících i absolventech v oblasti IT je stále obrovský a dokonce se zájem o ně za posledních pět let zdvojnásobil. Pracovníci, kteří jsou součástí automatizace a digitalizace, jsou potřební dnes už v každé firmě. Stejně tak zaměstanvatelé potřebují pracovníky, kteří mají alespoň základy v oblasti informačních technologií.

Tito pracovníci jsou dokonce vyžadováni ve všech sférách a oborech a oblast IT se tak stává značně variabilní. Martin Vodička, ředitel Soukromé střední školy výpočetní techniky na pražském Proseku v této souvislosti uvádí, že IT pracovníci jsou pro každou firmu potřeba alespoň externě. To je zcela nové, protože dříve firmy nic takového vůbec nepotřebovaly. Současně uvádí, že do pozadí upadají obyčejné Excelové tabulky a nahrazují je sofistikované informační systémy. Jejich pomocí je možné zvýšit efektivitu práce a veškeré procesy urychlit a usnadnit. Právě proto se firmy stávají závislými na vývojářích systémů.

Agentura Advantage consulting dokonce uvádí, že sto procent pracovních nabídek vyžaduje alespoň základy IT. Co však většina pracovních nabídek uvádí je specializace v oboru. Divizní ředitelka personální agentury Markéta Prazeres konstatuje, že: „Uživatelské dovednosti v IT se považují za

samozřejmost, ovšem IT je tak silná doména, že si zaměstnavatelé velmi cení, když se uchazeči specializují nebo k užší specializaci v IT prokáží předpoklady. Pro mladé lidi je proto vzdělání v IT výhodou – díky němu se chytí už při studiu a od začátku velmi pomáhá k nasměrování do budoucích profesí.

V mnoha firmách také začíná platit, že zatímco dříve vykonával celou oblast činností pouze jeden IT pracovník, nyní je na každou činnost zapotřebí jiného specialisty v oboru. IT pracovníci se současně stávají součástí nejenom velkých firem, ale hlavně také jsou potřeba v nemocnicích a neziskových organizacích. Ovšem zde často nejsou tito pracovníci dostatečně zaplaceni a proto tyto organizace obvykle vyhledávají méně zkušené pracovníky a absolventy. Zejména je jim nabízena možnost získání všestranného rozhledu a získávání nových zkušeností.

Stále platí, že „Nejžádanější jsou podle ředitele Martina Vodičky programátoři v jazyce PHP nebo JavaScript, pracovníci technické podpory, správci sítě a v neposlední řadě grafici.“

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury