Úřady práce evidují 279 078 nezaměstnaných

3.9.2020

Úřady práce evidují 279 078 nezaměstnaných

Nezaměstnanost v srpnu zůstala na stejné úrovni jako v červenci, kdy činila 3,8 procenta. Lidí bez práce meziměsíčně dokonce mírně ubylo, a to zhruba o šest set. Úřady práce evidovaly 279 078 nezaměstnaných, oznámila na tiskové konferenci ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní je český trh práce v dobré kondici díky vládní podpoře. Analytici ale míní, že růst nezaměstnanosti teprve přijde. Aktuální stagnaci čísel způsobují teď podle nich vládní programy, hlavně Antivirus.

Nezaměstnanost v krajích ČR – srpen 2020 (v %)
Podle ministryně v minulém měsíci bylo v evidenci úřadů 340 823 volných míst. Počet volných pracovních míst v srpnu oproti červenci vzrostl o 6540, meziročně jich ale ubylo o více než 9700, vyplývá z údajů, které zveřejnil Úřad práce ČR.

„Největší zájem je o pozice dělníků, uklízečů, řidičů nákladních aut, kuchařů a zedníků. Tři ze čtyř míst vyžadují pouze základní vzdělání,“ upřesnila Maláčová. Práci si v srpnu našlo přes 25 tisíc lidí.  

I přes složité měsíce uplynulého půl roku trh práce v Česku podle Maláčové nadále vykazuje velmi dobrou kondici. „Stále máme nejnižší nezaměstnanost z celé Evropské unie podle aktuálních informací. Myslím si, že to je zásluha vládních opatření,“ uvedla ministryně.

Za dobrým vývojem je podle Maláčové hlavně kurzarbeitový program Antivirus a půlroční odpuštění odvodů. Důvodem je ale i to, že firmy nejdřív propouštěly agenturní pracovníky a cizince a omezily spolupráci s takzvanými dohodáři. Lidé v létě také čerpali dovolenou a absolventi vysokých škol začali později nastupovat do zaměstnání, dodala.

Vývoj nezaměstnanosti
Zmíněných 279 tisíc lidí bez práce je zároveň nejvyšší srpnová hodnota od roku 2017. Oproti červenci počet nezaměstnaných klesl téměř o šest stovek, míra nezaměstnanosti meziročně však stoupla o 1,1 procentního bodu. Loni na konci osmého kalendářního měsíce bylo bez práce o 74 289 lidí méně než letos, vyplývá také z údajů Úřadu práce ČR. 

„V současné době zaznamenáváme zvýšenou poptávku po pracovních příležitostech, kde je možnost práce z domova, zkrácené pracovní doby či sdíleného pracovního místa,“ uvedl ředitel odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jan Karmazín. Podle jeho odhadu bude nezaměstnanost v září dále stagnovat, případně se mírně zvýší.

„Nezaměstnanost zůstává dál velmi nízká, avšak ochota lidí měnit práci se nepochybně snížila,“ konstatuje ekonom ČSOB Petr Dufek. Dá se se podle něho také předpokládat, že podzimní měsíce přinesou zvýšení počtu nezaměstnaných. „Nikoliv proto, že bude končit tuzemský antivirus, který se využívá čím dál méně, ale především proto, že bude všude více jasné, jak to bude se zakázkami. Ostatně průzkumy mezi firmami dál potvrzují vyšší ochotu propouštět a to, že k tomu nedochází už nyní, je spíše otázkou vyčkávání,“ dodal.

Meziměsíčně nejvíce rostla nezaměstnanost v Přerově, Praze a Mostu

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v srpnu 22 okresů. Nejvíce stoupl v Přerově, a to o 3,5 procenta. Následovala Praha a Most s nárůstem o 3,3 procenta. V 55 regionech nezaměstnanost v srpnu oproti červenci naopak klesla. Nejvíc na Písecku a na Jesenicku, a to o 9,3 procenta, respektive 7,4 procenta. 

Nejnižší nezaměstnanost v celém Česku, 1,8 procenta, vykazoval ke konci srpna okres Rychnov nad Kněžnou. Shodně dvouprocentní nezaměstnanost hlásí úřady práce v okresech Praha-východ, Jindřichův Hradec a Pelhřimov. Na opačném konci žebříčku je Karvinsko s nezaměstnaností 8,2 procenta a Mostecko se sedmi procenty lidí bez práce.

Zdrpj MPSV, Česká televize

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury