Už se vyplatí jít do práce: minimální mzda opět vzroste

10.12.2018

Už se vyplatí jít do práce: minimální mzda opět vzroste

Už je jisté, že minimální mzda přinese od ledna roku 2019 další nárůst. Podle ministryně práce a sociálních věcí, Jany Maláčové, by měla vzrůst o 1 500 korun. A v roce 2020 by se měla vyrovnat polovině průměrné mzdy.

Dle statistických údajů pracuje v České republice za minimální mzdu asi 150 000 lidí, což odpovídá zhruba 4 % všech zaměstnanců. V současné době dochází k pravidelnému navyšování této mzdy. Oproti tomu byla v letech 2007 až 2012 zcela konstantní a v této době byla na úrovni „pouhých“ 8 000 korun.

Zatímco vláda navýšila mzdu až na celých 12 200 korun, takové jednání silně kritizují zástupci zaměstnavatelů. Ministerstvo práce a sociálních věcí je však přesvědčeno, že stejně tak jako jsou na začátku roku valorizováno důchody, je potřeba valorizovat také minimální výši mzdy.

To znamená, že minimální mzda by měla vycházet, a tedy se odvozovat z průměrné mzdy. Konečným cílem přitom je, aby dosáhla na její polovinu z předcházejícího roku. Mělo by tak být dosaženo mimo jiné i stability sociálního prostředí.

Pokud půjde vše podle učiněného valorizačního plánu, pak lze očekávat, že minimální mzda v roce 2020 dosáhne na úroveň minimálních 17 400 korun českých za měsíc práce. A v roce 2022 odhaduje tuto minimální mzdu ministerstvo práce a sociálních věcí až na téměř 20 000 korun.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury