Ve kterých oborech se bere nejvíce?

25.1.2020

 Ve kterých oborech se bere nejvíce?

Většině firem v České republice se zatím vyhýbá úbytek zakázek, který v některých oborech už hlásí německá ekonomika, ale i další vyspělé státy. Český hrubý domácí produkt stále roste a pro zaměstnance to má jeden příjemný dopad: s ekonomikou rostou i částky na jejich výplatnicích.

Výzkumná společnost Hays Czech Republic sestavila přehled typických mezd v nejlépe placených oborech. V analýze vychází z informací společností, které u ní poptávaly uchazeče na více než 7,5 tisíce pracovních míst, a dat 22 tisíc kandidátů, se kterými ve sledovaném roce spolupracovala. Podívejte se tedy, které profese mají to štěstí, že berou desítky a někdy stovky tisíc korun měsíčně.

platy CR Finance

Tou absolutně nejlépe placenou pozicí v České republice z těch, které zkoumala Hays Czech Republic, je vedoucí obchodní ředitel (chief commercial officer) v oboru obchod a marketing se zaměřením na IT a logistiku. Měsíčně bere typicky 240 000 korun, maximum platu vychází dokonce na 325 000. Vedoucí obchodní ředitel zajišťuje růst společnosti skrz její podíl na trhu a zodpovídá se přímo samotnému řediteli. 

platy CR obchod Marketing

platy CR IT a telekomunikace

Celý obor podle Hays roste díky vývoji technologií a rozšiřování do nových regionů. V oblasti online marketingu uchazeči o práci vědí, že si mohou říct o víc peněz. Společnosti si je mezi sebou přetahují jen pomocí dobrých mzdových nabídek.

Míra nezaměstnanosti loni klesla o dalších 0,2 % na současných 2,6 %. Na jednoho zaměstnance tak připadají skoro dvě volné pozice. Neplatí to ale pro regiony s plnou zaměstnaností, jako je Praha, kde na jednoho zaměstnance připadá až pět volných pozic. Zaměstnavatelé ale začali být obezřetnější kvůli očekávání blížící se krize, píše ve své analýze Hays.

Uchazeči o práci kladou velký důraz na rychlost a kvalitu komunikace se společnostmi, píše Hays. Podle analýzy uchazeči o práci očekávají, že je firma bude informovat o přijímacím řízení průběžně, očekávají konstruktivní zpětnou vazbu, i tu negativní, a nedostatečná komunikace může nakonec způsobit, že uchazeč nabídku práce odmítne.

Firmy jsou naopak ochotny počkat si na ideálního uchazeče i za cenu toho, že pozice zůstane nějakou dobu neobsazena.

S nedostatkem uchazečů o práci se pak dlouhodobě potýká obor právních služeb. Podle Hays to komplikuje i odliv absolventů do státní sféry. Tam si sice nevydělají tolik, zato se jim zlepší work-life balance, kdy se sníží nároky ze strany zaměstnavatele. Právní koncipient bere okolo 160 Kč na hodinu a je jich na trhu největší nedostatek. Jako společník nebo vedoucí právního oddělení by pak mohl dosahovat až na mzdu 200 000 Kč měsíčně.

Vysokou poptávku po zaměstnancích firmy často řeší i přes dočasné a externí zaměstnance. Tuto pozici vyhledávají převážně mladí lidé. Nejlépe placenými dočasnými pozicemi jsou seniorní účetní a IT pozice. Berou minimálně 180 až 250 Kč na hodinu.

Na dočasné pozice se více uplatní i cizinci s kombinací jazyků. Podle Hays se tak řeší nedostatek místních uchazečů se znalostmi požadovaných jazyků

Zdroj: Hays Czech Republic, seznamzpravy.cz

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury