Výrazné fluktuaci se na trhu práce nevyhneme

1.2.2019

Výrazné fluktuaci se na trhu práce nevyhneme

Nezaměstnanost je na tak nízké úrovni, že klesat už snad ani nemůže. Ekonomika je na svém vrcholu, a proto lze očekávat, že velice brzy dojde k její stagnaci či přímo útlumu. Tento rok rozhodně tedy musí dle odborníků nastat na trhu práce určitý zvrat. Současně experti míní, že tento rok tak úspěšný jako minulý rok rozhodně nebude. Důkazem je například to, že velké ekonomiky, na které se ekonomika České republiky přímo váže, již zaznamenávají jisté obtíže a projevují se zde nejistoty.

Hospodářský růst v této chvíli již nemůže pokračovat. To proto, že chybí pracovníci a existuje příliš velké množství neobsazených pracovních míst. Ačkoliv by firmy měly odbyt, nemají dostatek potřebných zaměstnanců a s největší pravděpodobností ještě dlouho mít ani nebudou. Nedostatek je jak pracovníků na nejnižších úrovních, tak chybí také zaměstnanci specialisté a další kvalifikovaní zaměstnanci. Současně s dnešní situací souvisí tlak na růst mezd. Zpomalení ekonomiky se očekává v následujících několika měsících.

Výrazná fluktuace však za těchto podmínek a „přezaměstnanosti“ trhu probíhá poněkud odlišným způsobem, než by se dalo očekávat. Zaměstnanci mají na trhu práce zcela neomezené hranice, a tak je ve vidině vyššího příjmů a lepších pracovních podmínek netrápí ani zákoník práce. Zaměstnanci se jím totiž přestávají řídit a pokud najdou lépe placenou práci, nastupují ihned na jiné místo. Zaměstnavatel je tak ze dne na den bez zaměstnance a není dodržena žádná výpovědní lhůta, kterou zákoník práce nařizuje. Takové neetické a v podstatě protiprávní jednání je typické pro obchodní řetězce, výrobu či logisticky zaměřené firmy.

Firmy se kvůli nedostatku zaměstnanců a jejich náhlé fluktuaci snaží neobsazená pracovní místa řešit automatizací. Do dalších let lze proto očekávat vysokou digitalizaci. Pouze tak se firma může stát konkurenceschopnou a na trhu se udržet. Prozatím se takzvaní roboti budou umisťovat na nejjednodušší pracovní posty, budou tak zastávat rutinní práce, na které lze jen těžko sehnat skutečné pracovníky. Právě to je začátkem, revoluce Průmysl 4.0, ve kterém je očekávána naprostá změna ve skladbě pracovních pozic a změna se očekává také v případě struktury trhu práce.

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury