Zaměstnavatelé jsou v koncích, nemají lidi, kteří by nastoupili do práce! Ale je to opravdu tak?

1.2.2018

Zaměstnavatelé jsou v koncích, nemají lidi, kteří by nastoupili do práce! Ale je to opravdu tak?

Není žádnou novinkou, že zaměstnavatelé čím dál tím hůře obsazují volné pracovní pozice, kterých jenom přibývá. Ke zlepšení situace jim nenahrává ani stále se lepšící ekonomická situace, kdy nezaměstnanost v posledním čtvrtletí poklesla na „pouhých“ 2, 4 %. Při tak nízké nezaměstnanosti představují potenciální zaměstnanci skutečný problém.

Česká ekonomika dle statistik dosáhla nejvyšší zaměstnanosti v historii a samozřejmě také nejnižší nezaměstnanosti. Dle statistik bylo na konci roku jen kolem 130 000 nezaměstnaných. Evidence zaznamenává však volných pracovních pozic mnohem více, a proto je skutečně těžké najít zaměstnance, kteří by vykonávali práci na potřebných pozicích.

Jistý problém však nastává v uvedeném počtu 130 tisíc nezaměstnaných a 200 tisíc nezaměstnaných, které vychází z výběrového šetření ze statistik úřadů práce. Z uvedeného počtu je zřejmé, že přestože je v rámci úřadů práce registrovaných 200 000 osob, 70 000 z nich práci s největší pravděpodobností nehledá a nemá ani v úmyslu do ní nastoupit. Naopak za nezaměstnané jsou považováni lidé, kteří práci aktivně hledají a jsou schopni do práce nastoupit.

Nemilé informace podávají zejména samotní zaměstnavatelé, pro které není snadné obsadit volná pracovní místa na kvalifikované pracovní úrovni, ale také v průmyslu a zejména ve službách. Zde je nedostatek pracovníků považován za značně kritický.

Dle odborníků by zaměstnavatelé neměli vsázet na přetahování kvalifikovaných pracovníků z jednoho pracovní místa na druhé (head-hunting), což je často značně nákladný proces, ale naopak by měli zkusit hledat mezi lidmi, kteří by rádi pracovali, ale v této chvíli již práci aktivně nehledají. Tím máme na mysli invalidní důchodce, osoby, které odešly předčasně do důchodu, nebo osoby, které se dále vzdělávají, a tudíž prozatím nehledají práci. Dle statistik se jedná o celkem významný počet takových osob a zaměstnavatelé by díky nim mohli dostát svým objednávkám a zakázkám.

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury