Zaručený příjem pro všechny? Jděte do práce, zatím nebude ani ve Finsku

1.5.2018

Zaručený příjem pro všechny? Jděte do práce, zatím nebude ani ve Finsku

Sociální dávky jsou stále kontroverzní tématikou a stát si ani dnes není jistý, zdali jsou přiřazovány tak, jak by bylo potřeba. Tím máme na mysli různé zneužívání těchto dávek nebo zvýšené náklady na kontrolu správného rozmístění financí potřebným lidem. Z toho důvodu již některé státy zauvažovaly, zdali by nebylo výhodnější poskytnout určitou dávku všem a další příděly neřešit.

Tím by podle slov úředníků odpadly dohady o tom, kolik je třeba komu navíc dát, značně by ubylo administrativních úkonů, a tedy i nákladů, a především by stát tímto způsobem primárně zabezpečil všechny občany. Zní to jako velice dobrý nápad, který již některé severské státy odzkoušely nanečisto. Jako jeden z prvních států k tomuto řešení přistoupilo Finsko. Již je ve fázi takzvaného odzkoušení tohoto systému nanečisto. Pilotní projekt testoval na dvou tisících nezaměstnaných jedinců a původně chtěl svůj projekt rozšířit také na další osoby.

V současné době však vedení Finska projekt ukončuje a raději hodlá investovat do jiných nástrojů sociální politiky. Nepodmíněný příjem přitom v této zemi znamenal 560 eur, tedy více než 14 000 korun měsíčně na osobu a jeho klíčovým bodem bylo, že by tuto sumu dostávali všichni občané bez ohledu na to, zdali pracují nebo nepracují.

Zkušební projekt byl určen k tomu, aby stát zjistil, zdali by byli nezaměstnaní ochotni jít do práce a k tomuto příjmu si přivydělat. V současné situaci totiž platí, že nezaměstnaní jsou do jisté míry omezeni a k sociálním dávkám nemohou nastoupit do práce ani si jinak legálně přivydělávat. Tím by došlo k jejich absolutnímu neomezení.

Tento přístup by tedy znamenal pro stát méně výdajů, pro žadatele méně administrativní náročnosti i méně stresu a došlo by se snížení prokazování různých skutečností a hlavním přínosem by se měla stát právě motivace k nástupu do práce.

 

 

Zpět na přehled článků

Hlídač nabídek

Po přihlášení si můžete nastavit vlastní hlídač nabídek.
Zaregistrujte se

Vyhledat nabídku

Načítání počtu nabídek práce

Hledat

Katalog zaměstnavatelů Katalog firem

Rychlé a bezpečné platby

Ověřené personální agentury